Echipa Colegiului Silvic Gurghiu a reprezentat România la Concursul European de Silvicultură, desfăşurat în perioada 23-26 mai în oraşul Sankt-Andra dinAustria. Concursul a reunit la start 80 de elevi din cele mai bune şcoli de profil silvic din 17 ţări din Europa. Concursul a fost câştigat de echipa Sloveniei, urmată deAustriaşi Norvegia. Elevii Colegiului Silvic Gurghiu, participanţi în premieră la acest concurs, s-au clasat pe locul 7 la traseul forestier şi pe locul 10 în clasamentul general după desfăşurarea probelor cu motofierăstrăul. Echipajul Colegiului Sivic care a reprezentat România în Austria a fost format din elevii Cătălin Nistor, Radu Ciurba, Vladimir Roman şi Ionel Pop, însoţiţi în Austria de directorul şcolii, ing. Mândru Marcel şi de dr. ing. Cristian Albu .
Pudium ratat la mustaţă
“Joi, 23 mai, în prima zi de concurs a avut loc proba de traseu forestier, desfăşurată într-o zonă superbă situată la baza Alpilor. Proba a avut distanţa de 2,5 km, cu 13 subprobe, printre care recunoaşterea speciilor de vânat, a speciilor forestiere, a dăunătorilor, aprecierea vârstei arborilor, a volumului materialului lemons. Toate au mers foare bine pentru echipa noastră cu excepţia unei singure probe , din cauza căreia nu am reuşit să urcăm pe podium. A fost o probă la care elevii noştrii doar din lipsă de concentrare nu a reuşit să treacă acesastă subprobă, probă la care la campionatul naţional s-.au descurcat de fiecare dată. Când au ajuns la punctul de control nu au înţeles în engleză detaliile de ordin tehnic şi au pierdut cele 600 de puncte din totalul de 6000, fapt pentru care au pierdut patru locuri”, ne-a declarat ing. Mândru Marcel.
Proba de mânuirea motofierăstrăului
Vineri, 24 mai, a urmat proba de mânuirea motoferăstrăului, cu schimbarea lanţului, secţionarea combinată, secţionarea de precizie şi proba de doborârea arborelui. “Ni