Promoţia 2013 a Colegiului Naţional “Unirea” a trăit emoţiile festivităţii de absolvire a liceului, momentul festiv fiind găzduit, joi, 30 mai, de Sala Polivalentă care a devenit neîncăpătoare pentru rude şi prieteni, veniţi să-şi susţină absolvenţii. Cinci clase, 151 de elevi, şi-au luat rămas bun de la frumoşii ani de liceu în faţa publicului care i-a aplaudat la scenă deschisă la prezentarea rezultatelor.
Despre valoarea promoţiei 2013 a Colegiului Unirea vorbesc nu doar mediile mari şi rezultatele la concursurile şi olimpiadele şcolare, dar şi cei trei elevi absolvenţi admişi deja la trei universităţi din Statele Unite. Fiecare clasă şi-a prezentat bilanţul ultimilor patru ani de liceu, în capul listei fiind elevii Anda Văcar, Imola Moldovan şi Dorina Costea, şefii de promoţie 2013 ai Colegiului Naţional “Unirea”.
O promoţie “tenace”
“Această generaţie mi-a fost deosebit de dragă şi sunt pe undeva tristă că ea termină, dar extrem de fericită pentru ei că şi-au găsit un drum în viaţă. Au spus adio anilor de liceu cinci clase cu 151 de elevi, toţi absolvenţi cu medii extrem de mari. Niciunul nu are o medie mai mică de 8. Dacă ar fi să definesc, într-un cuvânt, această promoţie, care acum termină, cred că termenul potrivit ar fi tenace. Implicarea lor a fost extrem de mare în absolut tot ce a însemnat viaţa şcolii. Le doresc absolvenţilor să rămână aşa cum au fost, să-şi dezvolte competenţele, cunoaşterea şi cultura. În ce priveşte personalitatea, să încerce să şi-o păstreze, să-şi păstreze coloana vertebrală pe care ei acum o au”, ne-a declarat Cristiana Chira, directorul Colegiului Naţional “Unirea”.
Aspiraţii spre universităţi de renume
Una dintre cele mai emoţionate absolvente a fost Anda Valeria Văcar, şef de promoţie, profil matematică-informatică bilingvă română-engleză, munca şi perseveranţa ei reliefându-se în media generală de