Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Bulgarii protestează la adresa noului Guvern

Publicat in Adevarul, duminică 2 iunie 2013 ·

Câteva sute de bulgari au protestat astăzi pe străzile din Sofia, împotriva noului cabinet condus de premierul Plamen Oreşarski, la doar câteva zile după ce acesta a primit votul de încredere în Parlament. Protestatarii au făcut parte din două mitinguri separate, organizate de Frontul Salvării Naţionale a Bulgariei şi partidul pentru Ordine, Lege şi Dreptate (RZS), dar au scandat împreună sloganuri împotriva noului Guvern, cerând alegeri noi. Mai mult, protestatarii au lansat lozinci împotriva Mişcării pentru Drepturi şi Libertăţi (partidul minorităţii turce din Bulgaria), care împreună cu Partidul Socialist care l-a desemnat pe premierului Oreşarski, a reuşit să obţină o majoritate fragilă în Parlament, la 29 mai. După ce s-au întâlnit în faţa clădirii Parlamentului, cele două marşuri au înaintat spre Curtea Constituţională, unde recent a fost depusă o plângere din partea fostului partid de guvernământ GERB condus de fostul premier Boiko Borisov, care cere anularea rezultatelor alegerilor, din cauza unor suspiciuni de fraudă. Alegerea unui nou Guvern părea a fi soluţia pentru încetarea crizelor politice şi sociale care au izbucnit în Bulgaria de la începutul lunii februarie şi au dus la demisia guvernului de centru-dreapta condus de Boiko Borisov.

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Suma uriașă pe care statul român o cheltuie anual pentru sporuri, bonusuri, premii sau prime pentru bugetari

Adevarul acum 55 minute
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş, a anunțat cât cheltuie statul român, anual, pentru sporuri, bonusuri, premii sau prime pentru bugetari. Asta nu include indemnizaţia de hrană și norma de hrană.

Ce urmează după decizia CCR privind declarațiile de avere? Nicușor Dan a cerut intervenția Parlamentului. În ce condiții s-ar putea face asta și cât poate dura: „Va conta foarte mult voința politică”

HotNews acum 5 ore
„În cazul în care motivarea deciziei identifică deficiențe de natură tehnică în cadrul legislativ actual, este responsabilitatea Parlamentului să le corecteze cu celeritate”, transmitea președintele Nicușor Dan, la scurt timp după decizia CCR privin

Haos pe autostrăzile din Germania, după ce Google Maps a arătat în mod eronat că sunt închise. Harta s-a umplut de puncte roșii

Adevarul acum 35 minute
O eroare Google Maps a provocat haos în infrastructura rutieră din Germania, după ce aplicaţia de navigaţie a raportat în mod eronat că mai multe autostrăzi au fost închise.

Roland Garros: Jaqueline Cristian se oprește în turul trei, fiind eliminată de Iga Swiatek

Mediafax acum o ora
Deși primul set a fost dominat clar de Swiatek, care s-a impus cu scorul de 6-2, românca de 26 de ani a oferit o replică bună în setul secund, punând-o în dificultate pe tripla campioană de la Paris și salvând o minge de meci. Totuși, poloneza a înc

Trump acuză China că a „încălcat în totalitate” acordul cu SUA privind tarifele

G4Media acum 2 ore
Președintele american Donald Trump a declarat vineri că China a încălcat “în totalitate” acordul privind tarifele cu Statele Unite, transmite agenția Reuters. Urmărește cele mai noi producții video G4Media - articolul continuă mai jos - „China, poat

PNRR: România a reușit sa mai deblocheze înca 70 de milioane de euro din fondurile suspendate

Mediafax acum 3 ore
Problema a apărut după ce Bruxelles-ul a considerat că anumite numiri în funcții de conducere la companiile de stat din energie nu au respectat procedurile asumate prin jalonul 121 din PNRR. Aceste nereguli s-au referit la numiri făcute înainte de i

Dominic Fritz: Statul este prea gras şi trebuie să facă o cură de slăbire

BusinessMagazin acum 27 minute
Preşedintele interimar al USR, Dominic Fritz, a transmis, după consultările de la Palatul Cotroceni, că partidul său nu va susţine un guvern care evită reformele esenţiale şi transferă impactul crizei economice asupra sectorului privat.

Ilie Bolojan anunță finalizarea reducerilor de personal la Senat: economii de 3,5 milioane de euro anual, în urma eliminării a 150 de posturi

Adevarul acum 6 ore
Ilie Bolojan, președintele Senatului, a anunțat vineri, 30 mai, că procedura de reducere a personalului din cadrul camerei superioare a Parlamentului României a fost finalizată.

Tudorel Toader, despre decizia CCR privind declarațiile de avere- „Nu rezonează cu statul de drept. E o coincidență stranie, înainte de final de mandat”

Ziua Constanta acum 4 ore
Fostul judecător constituţional Tudorel Toader a avut o reacție cu privire la decizia CCR privind declaraţiile de avere. Într-o intervenție telefonică la Digi24, Toader a subliniat că, până la o eventuală revizuire a Constituției, decizia trebuie re

Untold, primul festival din Europa care va avea o lojă senzorială pentru copiii și tinerii cu tulburări de neurodezvoltare

Ziua Constanta acum 7 ore
UNTOLD aduce o nouă premieră în lumea festivalurilor și vine în sprijinul copiilor și tinerilor cu tulburări de neurodezvoltare prin crearea unei loje senzoriale în cadrul Cluj Arena, un spațiu de siguranță pentru cei care vor participa la festival.

Vremea

București
acum

17°
vin.

15°/19°
sâm.

13°/23°
dum.

15°/26°
lun.

17°/27°
Iasi
acum

20°
vin.

14°/21°
sâm.

10°/22°
dum.

14°/25°
lun.

16°/26°
Constanta
acum

21°
vin.

14°/21°
sâm.

13°/21°
dum.

16°/21°
lun.

18°/23°
Cluj-Napoca
acum

20°
vin.

12°/20°
sâm.

10°/20°
dum.

13°/23°
lun.

16°/26°
Timisoara
acum

21°
vin.

13°/22°
sâm.

11°/24°
dum.

13°/27°
lun.

16°/29°