Comuniştii se plâng că au fost traşi pe sfoară de liberal-democraţi şi democraţi. Potrivit deputaţilor PCRM, cele două partide au fost de acord până în ultima zi înainte de învestirea Guvernului Leancă să organizeze anticipate şi chiar au pregătit o declaraţie comună pentru a-şi anunţa decizia.
Deputatul comunist Artur Reşetnicov a precizat că negocierile au început cu cei din PLDM, care ar fi declarat din start că nu văd o altă soluţie pentru ieşirea din criza politică decât alegerile parlamentare anticipate. Prima propunere a fost ca scrutinul să fie organizat în toamnă, pe 17 noiembrie, însă liberal-democraţii ar fi insistat să fie mai devreme - pe 3 noiembrie, iar colegii din PD ar fi vrut chiar anticipate în vară.
Potrivit lui, cele trei părţi urmau să iasă cu o declaraţie comună, proiectul căreia ar fi fost pregătit de PD. „Am discutat zile întregi, nopţi întregi, dar în final rezultatul îl cunoaşteţi“, a spus Reşetnicov, arătând documentele care ar fi fost schiţate de negociatori.
Colegul său Oleg Reidman a precizat că negocierile cu PD au început după ce PLDM a lansat discuţii cu PD pentru formarea guvernului, iar liberal-democraţii i-ar fi şantajat pe democraţi cu „bâta comuniştilor“.
Liderul PCRM Vladimir Voronin susţine că decizia din ultimul moment al PLDM şi PD de a forma o nouă coaliţie şi de învesti Guvernul denotă că aceste partide „nu sunt forţe independente, dar marionete în mâinile păpuşarilor externi, care participă la nişte jocuri geopolitice mult mai serioase“. Aşa explică el şi faptul că în fruntea Parlamentului şi Guvernului au ajuns diplomaţi - „nişte interlocutori comozi pentru ambasadorii europeni“.
„Această euroimitare moldovenească este convenabilă şi Uniunii Europene. Integrarea europeană pentru Moldova are un singur scop – conservarea în Moldova a unui regim agresiv antirusesc şi excluderea oricărei p