Poliţia a fost sesizată în data de 2 iunie, în jurul orei 16,45, despre producerea unui accident de circulaţie soldat cu rănirea unui minor, şoferul părăsind locul accidentului.
Potrivit Tincuţei Dumuţa, purtător de cuvânt al IPJ Sălaj, poliţiştii s-au deplasat de urgenţă la faţa locului, unde au constatat că pe DJ 109E, în localitatea Buzaş, un minor în vârstă de 5 ani a traversat drumul public prin loc nepermis, în fugă şi fără să se asigure, moment în care a fost accidentat de un autoturism marca Fiat, înmatriculat în Italia. După producerea accidentului, conducătorul auto a oprit autoturismul pentru a vedea care este starea copilului, însă mama minorului l-a luat de pe carosabil şi l-a dus în casă, susţinând că nu are nimic. În aceste condiţii, deşi trebuia să anunţe Poliţia despre producerea accidentului, şoferul a părăsit locul evenimentului, plecând spre Baia Mare. La întoarcere, tânărul s-a oprit din nou la locul accidentului, aflând de la sora minorului accidentat că acesta a fost transportat la spital. În acel moment, conducătorul auto a apelat numărul unic de urgenţă 112 şi a relatat evenimentul produs. Potrivit IPJ Sălaj, cu această ocazie s-a stabilit şi identitatea acestuia - O. Ionuţ, de 22 de ani, din Şimişna. Şoferul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ. Într-un comunicat postat pe site-ul IPJ Sălaj se arată că tânărul este cercetat pentru vătămare corporală gravă din culpă şi fugă de la locul accidentului fără încuviinţarea Poliţiei.
Poliţia a fost sesizată în data de 2 iunie, în jurul orei 16,45, despre producerea unui accident de circulaţie soldat cu rănirea unui minor, şoferul părăsind locul accidentului.
Potrivit Tincuţei Dumuţa, purtător de cuvânt al IPJ Sălaj, poliţiştii s-au deplasat de urgenţă la faţa locului, unde au constatat că pe DJ 109E, în localitatea Buzaş, un minor în vârstă de 5 ani