În perioada 1 aprilie-24 mai, Biblioteca Județeană „Christian Tell” Gorj a găzduit cea de-a treia ediție a concursului de cultură generală ,,Punguța cu 200 de întrebări”. Competiția s-a adresat elevilor din clasele I-IV, respectiv V-VIII, iar întrebările au avut un grad de dificultate potrivit fiecărui ciclu de învățământ.
Cea de-a treia ediție a concursului de cultură generală „Punguța cu 200 de întrebări” s-a desfășurat la sediul Filialei pentru Copii a Bibliotecii Județene „Christian Tell” Gorj și a reunit un număr de 146 de elevi din mai multe școli din municipiul Târgu Jiu. Printre instituțiile participante la ediția de anul acesta a competiției s-au numărat Şcoala Gimnazială „Alexandru Ştefulescu”, Şcoala Gimnazială „Constantin Săvoiu”, Colegiul Naţional „Tudor Vladimirescu”, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Şcoala Gimnazială „Ecaterina Teodoroiu”, Liceul Teologic „Sfântul Nicodim”, Şcoala Gimnazială „Gheorghe Tătărăscu” sau Şcoala Gimnazială Nr. 7.
Zece premii I la clasele I-IV
Festivitatea de premiere a participanților la concurs a avut loc ieri. În cadrul acesteia, 10 din cei 44 de elevi din clasele I-IV înscriși în concurs au obținut premiul I, opt au obținut premiul II, unul dintre participanți a obținut premiul III, 14 elevi au plecat acasă cu mențiuni, iar 20 dintre participanți au fost recompensați cu diplome de participare.
Dintre cei 102 elevi din ciclul de învățământ V-VIII înscriși în competiție, cinci au câștigat premiul I, zece elevi premiul II, opt premiul III, 14 au obținut mențiuni, iar 65 de elevi au primit diplome de participare.
Potrivit organizatorilor, concursul „Punguța cu 200 de întrebări” are rolul de a stimula interesul elevilor pentru lectură. „Prin acest concurs ne-am propus să stimulăm interesul elevilor pentru lectură şi să dezvoltăm pasiunea acestora pentru dobândirea de cunoştinţe din diferit