După cinci ani de la debutul procesului în celebrul caz “Valiza”, Gigi Becali, finanţatorul Stelei, a fost condamnat astăzi la trei ani de închisoare cu executare, pentru dare de mită şi fals în înscrisuri.
Falsul în înscrisuri a fost recunoscut abia recent de către Becali, în faţa judecătorilor. Cazul “Valiza” a pornit practic de la o tentativă de premiere a unor jucători adverşi. Tentativă asimilată însă cu corupţia de către forurile de judecată.
UEFA decide pe plan extern. Pe Porto a iertat-o
În ultimii ani, în fotbalul european au existat mai multe cazuri asemănătoare cu cel al Stelei. Cel mai apropiat caz a fost cel al lui FC Porto.
În vara lui 2008, la scurt timp după ce-a ieşit campioană, oficialii grupării din Porto au primit o condamnare pentru corupţie, în urma unor fapte din sezonul 2003-2004, aşa-numitul caz al „fluierului de aur”. Mai mulţi arbitri ar fi fost mituiţi de oficialii lui Porto în acel sezon, pentru a “trânti” mai multe meciuri.
UEFA are o politică de toleranţă zero faţă de corupţie şi e de aşteptat să deschidă o anchetă în zilele următoare. În cazul celor de la Porto, deşi iniţial i-a exclus din Liga Campionilor, în 2008, după sentinţa dată de forurile de judecată portugheze. Gruparea lui Jorge Costa a depus apel, apoi UEFA şi-a îndulcit poziţia şi le-a dat undă verde celor de la Porto să participe în cupe.
Dragomir: "Steaua nu riscă nimic pe plan intern"
Pe plan intern, Steaua nu riscă însă nimic, pentru că, potrivit regulamentelor în vigoare în momentul infraţiunii, premierea nu era sancţionabilă de către forurile sportive. Regulamentul a fost ulterior schimbat, în 2010, moment în care Becali nici nu mai figura oficial în rândul oficialilor Stelei.
Astăzi, într-o conferinţă de presă, Mitică Dragomir, preşedintel