Conflictul dintre cele doua televiziuni arondate USL a fost resuscitat de arestarea sefului Antena Group, Sorin Alexandrescu. Dezvaluirile facute cu o zi in urma de RTV, potrivit carora membri ai cabinetului Ponta sunt monitorizati mediatic de angajati ai Intact, au primit o replica dura din partea Antenei 3.
Conducerea Intact a anuntat ca va da in judecata trustul media al senatorului PSD Sebastian Ghita pentru acuzatiile de la Romania TV.
Mai mult, televiziunea familiei Voiculescu a demontat dezvaluirile RTV chiar prin vocea unor ministri PSD! Reporterii Intact au obtinut declaratii din partea unor membri ai cabinetului Ponta (Rovana Plumb, Liviu Dragnea, Mihnea Costoiu), care au spus ca nu au simtit presiuni din partea Antenei 3, asa cum dezvaluise Romania TV.
Replica Romaniei TV nu s-a lasat asteptata. Televiziunea lui Sebastian Ghita a spus ca-si va sustine jurnalistii pana in panzele albe, cu avocati platiti chiar de trust. Mai mult, toti cei care vor avea curajul sa dezvaluie afaceri murdare din curtea lui Dan Voiculescu vor primi asistenta juridica gratuita, mai promite Romania TV, intr-un comunicat difuzat ieri pe post si care este in continuare postat pe pagina rtv.net.Cei de la Romania TV considera ca atacurile dure ale Antenei 3 la adresa RTV sunt provocate de scaderea audientelor postului TV detinut de Intact si de dorinta unor angajati ai lui Dan Voiculescu de a-si apara patronul in fata legii.
“Ni se pare grav, însă, că Antena 3 ajunge, din dorinţa de a-şi apăra patronul, să ceară ridicarea licenţei postului nostru, iar directorul Mihai Gâdea îndeamnă la proteste de stradă faţă de deciziile justiţiei. Romania TV consideră că singura explicaţie a acestui derapaj este scăderea dramatică a audienţelor Antenei 3, în fapt cea mai dură şi meritată sancţiune din partea publicului”, scrie in comunicatul Romania TV.
RTV continua sa