Cele mai înfiorătoare cazuri de pedofilie, agresiuni sexuale şi crime cu implicaţii sexuale din ultimii ani s-au petrecut în oraşele din Valea Jiului. Un oraş minier a devenit loc de refugiu al pedofililor veniţi din Occident, pentru aventuri sexuale. Unele din infracţiunile comise de aceştia au degenerat în crime şocante.
Pedofilii şi obsedaţii sexuali au închiriat apartamente în cartierele de la periferia Petroşaniului, unde şi-au atras victimele pentru a le viola şi a le supune abuzurilor sexuale. A fost cazul britanicului Paul Dorday, un om de afaceri ajuns în România pentru turism sexual cu minori.
Pedofilul a fost condamnat la şase ani de închisoare pentru că ar fi abuzat cel puţin 15 minori cu vârste între 13 şi 16 ani. Victimele erau ademenite în apartamentul pe care violatorul îl închiriase într-un cartier sărac al oraşului, întâi cu bani, iar apoi, pentru a reveni, cu ameninţări şi şantaj. Şantajul era posibil, pentru că agresorul şi complicele lui, un tânăr din localitate, înregistrau actele sexuale cu minorii. Sute de fotografii şi filmuleţe pornografice au fost descoperite de anchetatori asupra britanicului Paul Dorday.
Cazul Enea – sadism sexual dus la extrem
În acelaşi cartier din Petroşani, a locuit până în decembrie 2007, când a fost arestat, autorul uneia dintre cele mai cutremurătoare crime din ultimele două decenii. Aurel Enea se întorsese din Statele Unite ale Americii pentru a-şi pune în practică fanteziile macabre. A reuşit în scurt timp, cu ajutorul banilor, să atragă în locuinţa sa mai multe adolescente sărace, unele practicante ale prostituţiei, altele simple eleve fascinate la început de acesta. Una dintre aceste adolescente, în vârstă de 17 ani, a fost ucisă de Enea, iar cadavrul ei a fost tranşat şi aruncat în apele Mureşului.
În timpul procesului judecat la Tribunalul Hunedoara, martorii audiaţ