Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Congresul SRATI sau despre arta comunicării

Publicat in Viata Medicala, joi 6 iunie 2013 ·

Ideea, venită mai repede decât mă aşteptam, a pornit de la o fotografie. Prof. dr. Idit Matot, moderator al sesiunii, tocmai îşi încheiase expunerea şi un medic tânăr, autorul primei lucrări prezentate în congres, dr. Daniel Reuter, ceruse speaker-ului câteva precizări. Din reflex, am declanşat aparatul de fotografiat. Câteva clipe am examinat imaginea mărită pe display. Mi-a atras atenţia privirea unui alt participant la congres, prins şi el în acel cadru. Era elementul-cheie, dădea acelei fotografii o anume forţă, insinuând un început de poveste. Tânărul medic era firesc, degajat. Vizibil, stăpânea arta comunicării. M-am uitat imediat în sală, în jurul lui. Cei mai mulţi aveau privirile aţintite către el. Întrebarea pusă, răspunsul interlocutorului, utilitatea acelor informaţii pentru medicii ATI, creaseră pentru câteva minute o legătură între toţi cei prezenţi. Deşi veneau din spaţii culturale şi etnice diferite. În acea clipă am realizat că unul dintre secretele reuşitei – justificând poate şi recunoaşterea de care se bucură congresele SRATI, ajuns deja, iată, la a 39-a ediţie – este şi arta comunicării.

Noutăţi în terapie

– Dle dr. Daniel Reuter, de ce a fost atât de importantă pentru dv. comunicarea dnei Idit Matot, încât să vă determine să intraţi în dialog? – A prezentat multe elemente noi, care pot schimba realmente practica noastră de zi cu zi. Aplicând aceste rezultate, rodul a numeroase observaţii şi cercetări, pacienţii vor fi îngrijiţi mai bine, beneficiul lor este mult sporit. – Aţi fost „ales“ să deschideţi prima sesiune; practic, dv. aţi deschis lucrările congresului. – Da, eu am prezentat date clinice noi, o cercetare efectuată în Clinica de anesteziologie a Universităţii Eppendorf din Hamburg. Sunt roadele din ultimul an de activitate, privind managementul fluidelor în preoperator; a urmat lucrarea prezentată de prof.

Articolul in Viata Medicala >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Charalambous s-a convins după ce FCSB a câștigat Supercupa: „Va avea mai multe minute în acest sezon”

Gazeta Sporturilor acum o ora
. Elias Charalambous (44 de ani), tehnicianul campioanei României, a oferit prima reacție după câștigarea Supercupei României. Despre Ștefănescu am spus în sezonul trecut că nu am fost destul de corecți față de el. Sper că va avea mai multe minute î

Ministrul Sănătăţii: Începând cu 14 iulie, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătăţii un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

News.ro acum 42 minute
Ministrul SănătăţiiAleandru Rogobete afirmă că, îcepând cu 14 iulie, va fi disponibil pe site-ul Ministerului Sănătăţii un formular online dedicat sesizărilor privind mâncarea din spitale

Gigi Becali exclamă, după Supercupa României: „Nu am avut de când sunt eu în fotbal așa jucător”

Gazeta Sporturilor acum o ora
. Gigi Becali, patronul roș-albaștrilor, a avut cuvinte de laudă la adresa lui Juri Cisotti, mijlocașul ofensiv al campioanei din Liga 1. Echipa începe cu Cisotti, Olaru și Șut. Și cu Ngezana” Gigi Becali, patron FCSB

Mii de persoane au participat la marşul Pride din Iaşi. O femeie a aruncat cu agheasmă, iar un bărbat le-a strigat „aici e România, suntem ortodocşi”

HotNews acum o ora
Câteva mii de persoane au participat sâmbătă la marşul Iaşi Pride, eveniment dedicat comunităţii LGBTQ+. Participanţii s-au adunat în faţa Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, apoi au pornit în marş pe străzile centrale ale Iaşiului, scrie News.ro.

Zelenski spune că ultima discuție la telefon cu Trump a fost „cea mai productivă”

HotNews acum 2 ore
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat sâmbătă că discuția recentă cu președintele american Donald Trump, purtată la telefon vineri, a fost cea mai bună și „cea mai productivă” pe care a avut-o, scrie Reuters. „Referitor la conversația

VIDEO Controversatul artist naţionalist croat care a strâns un mare număr de fani la un concert în Zagreb. Cântăreţul este interzis în mai multe ţări europene

HotNews acum o ora
Zeci de mii de oameni s-au adunat sâmbătă la Zagreb pentru a participa la un concert al unui controversat cântăreţ rock naţionalist croat, Marko Perkovic „Thompson”, care a fost anunţat ca fiind cel mai mare concert cu plată din lume. Poliţia a decl

Cabană mistuită de foc, în zona Plaiul Foii - Zărnești

Adevarul acum 2 ore
O cabană din zona montană Plaiul Foii - Zărnești, județul Brașov, a fost cuprinsă de un incendiu puternic sâmbătă seară. Acţiunea de stingerea a focului este în desfăşurare.

Donald Trump recunoaşte că nu știe dacă poate opri războiul din Ucraina: „Asta este o afacere Biden. Încerc să o finalizez”

Adevarul acum 3 ore
Președintele Donald Trump a recunoscut că nu știe dacă va putea pune capăt războiului din Ucraina, deși în campania electorală promisese că va rezolva situaţia chiar din prima zi de mandat.

Ilie Bolojan este acuzat de un sindicat că a încasat, în 2007, „71 de salarii medii lunare” ca membru al unui comitet din Eximbank. „Asta alimentează acuzațiile de dublu standard”

HotNews acum 10 ore
Sindicatul Angajaților din Aparatul de Lucru al Guvernului susține că Ilie Bolojan, pe vremea când era secretar general al guvernului Tăriceanu, ar fi încasat aproape 74.000 de lei ca indemnizații primite în calitate de membru al Comitetului Intermi

FOTO Probleme pentru Florin Tănase » S-a accidentat înainte de FCSB - CFR Cluj

Gazeta Sporturilor acum 4 ore
Florin Tănase, mijlocașul ofensiv de la FCSB, a suferit o problemă medicală la gleznă înainte de FCSB: Rezerve: CFR Cluj: Rezerve:

Vremea

București
acum

24°
dum.

20°/37°
lun.

24°/39°
mar.

23°/38°
mie.

20°/35°
Iasi
acum

21°
dum.

20°/35°
lun.

18°/38°
mar.

20°/38°
mie.

18°/31°
Constanta
acum

21°
dum.

19°/32°
lun.

22°/27°
mar.

21°/27°
mie.

22°/28°
Cluj-Napoca
acum

20°
dum.

18°/33°
lun.

19°/37°
mar.

17°/35°
mie.

14°/18°
Timisoara
acum

21°
dum.

18°/39°
lun.

20°/39°
mar.

18°/39°
mie.

13°/19°