Într-o rară apariţie în presa din România, în „Weekend Adevărul“, finul lui Gigi Becali a anunţat că nu se va mai întoarce în ţară din cauza modului în care naşul său a fost tratat de sistemul judiciar. Afrimaţiile mijlocaşului de 32 de ani au stârnit multe reacţii în emisiuni radio, dar şi pe diferite site-uri şi bloguri.
Într-un amplu comentariu postat pe blogul său, reputatul jurnalist, Ovidiu Ioaniţoaia, a ţinut să-şi exprime părerea vizavi de declaraţiile fostului căpitan al Stelei.
Directorul „Gazetei Sporturilor“ nu l-a condamnat pe Rădoi pentru intenţia sa de a rămâne defintiv în Emirate. „Sigur că e dreptul oricui, deci şi al lui Rădoi, să judece cum vrea şi, în măsura în care poate, să trăiască unde vrea. Începând cu 1989, ne-am destupat la minte şi, o dată cu transformarea Europei într-o ţară întinsă de la Oceanul Atlantic la Munţi Urali, nu mai gândim strâmb şi nu-i mai considerăm trădători, duşmani ai poporului, pe cei care se conduc în viaţă după dictonul latin Ubi bene ibi patria. Unde-i bine acolo e patria“, a notat Ovidiu Ioaniţoaia.
Pe de altă parte, jurnalistul nu e de acord cu motivul care l-a îndemnat pe finul lui Gigi Becali să ia o decizie radicală. „Lucrurile se cam încurcă însă atunci când mijlocaşul pe care suporterii din Ghencea l-au admirat şi l-au iubit ca pe puţini alţii încearcă să explice motivele ce l-au determinat să nu mai revină acasă. Din momentul respectiv, Rădoi încetează să mai fie la fel de credibil, la fel de convingător. Asta deoarece finul lui Gigi Becali recunoaşte că “mi-e ruşine de ce i s-a întâmplat naşului meu. De fapt, treaba asta mă face să nu mă mai întorc în România”! Sincer, nimeni nu se aştepta ca Rădoi să-l atace pe cel care i-a botezat copiii. N-ar fi dat frumos, ar fi fost un gest oribil, o impietate. Pe de altă parte însă, nu-i în regulă că Mirel îl ridică pe latifundiarul din