Mesajul a fost trimis. Multumesc!

NEWS ALERTUPDATE Unul dintre consulii Ungariei în Cluj a accidentat un copil în centrul Clujului VIDEO

Publicat in Ziua de Cluj, marți 11 iunie 2013 ·

Un copil de 14 ani a fost accidentat grav de o maşină cu însemnele "Corp diplomatic" în centrul Clujului, în urmă cu mai puţin de o oră. Maşina era condusă de consulul maghiar Zoltan Szucs.

Conform poliţiştilor, copilul de 14 ani a fost accidentat din cauză că traversa strada printr-un loc nepermis. Accidentul a avut loc în zona pieţei Mihai Viteazu.

Copilul a fost transportat la Unitatea de Primire a Urgenţelor cu triplă fractură de gambă şi traumatism cranian minor. E în afara oricărui pericol.

Şoferul, care are 36 de ani, nu consumase băuturi alcoolice. Consulatul Ungariei are 9 astfel de consuli la Cluj.

Conform informaţiilor primite de la Călin Lazăr, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii, băiatul a fost diagnosticat cu fractură de gambă stângă şi traumatism cranian minor. Copilul se află în afara pericolului, iar medicii îi fac, în prezent, şi alte investigaţii.

"Incidentul s-a produs în jurul orei 16.00. Conducătorul unui autovehicul, în vârstă de 36 de ani, a surprins şi a accidentat un minor în vârstă de 14 ani în timp ce acesta traversa strada prin loc nemarcat. În continuare, poliţiştii Biroului Rutier Cluj Napoca efectuează cercetări pentru a stabili datele exacte ale producerii accidentului", spune purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj, Anca Bolba.

Vezi ce spun pentru Realitatea TV Cluj câţiva dintre martorii la accident

"L-a prins chiar înainte să ajungă pe spaţiul verde", spune unul dintre ei.

"Trebuie operat la picior", spune mama copilului. "În 25 trebuie să vin înapoi cu el, în trei locuri îi e rupt osul piciorului".

Poliţiştii au confirmat că la volanul maşinii se afla o persoană de etnie maghiară. Este vorba despre Zoltan Szucs, consul maghiar la Cluj. În maşină se afla şi soţia acestuia.

Articolul in Ziua de Cluj >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Tensiuni în Coaliție. Sorin Grindeanu, critici pentru pachetul de măsuri fiscale. „Treaba cu jocurile de noroc mi se pare un pic dubioasă”

HotNews acum 26 minute
Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a criticat unele prevederi din pachetul de măsuri fiscale aprobat de Guvern şi pentru care Executivul şi-a asumat luni răspunderea în faţa Paralmentului. Potrivit preşedintelui Camerei Deputaţilor, partenerii de coaliţi

Sondaj INSCOP: Cum evoluează românii activitatea lui Nicușor Dan ca președinte

HotNews acum o ora
Peste jumătate dintre români spun că sunt parțial sau total de acord cu activitatea lui Nicușor Dan în fruntea statului, în timp aproape 42% își exprimă dezacordul, potrivit celui mai recent sondaj INSCOP Research dat publicității luni, 8 iulie. Nic

Angajații de la Casele de Pensii și MIPE protestează în fața instituțiilor, nemulțumiți de tăierea veniturilor

HotNews acum 3 ore
O nouă zi de proteste în sectorul bugetar. Salariații de la Casele de Pensii din țară reclamă condițiile grele de lucru și tăierea sporurilor. Și angajații din Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene vor organiza o manifestație în fața inst

ACCIDENT grav pe șoseaua de centură a Capitalei. Șoferul uneia dintre mașinile implicate a murit

Gandul acum o ora
Accident grav pe șoseaua de centură a Capitalei. O persoană și-a pierdut viața, în urma unui accident între un autoturism și un camion. Accidentul s-a produs marți dimineață, pe șoseaua de centură a Capitalei, în zona localității Mogoșoaia, din jude

Definitivat 2025 Peste 9.500 de candidați susțin proba scrisă azi

Ziua Constanta acum 4 ore
Marți, 8 iulie 2025, va avea loc proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ (sesiunea 2025). Potrivit Ministerului Educației, la această probă, care se va desfășura în 42 de centre de examen (câte unul în fiecare j

Video Ministrul Daniel David anunță că va scădea valoarea pentru plata cu ora în sistemul educațional: „Atât își permite în acest moment țara”

Adevarul acum 40 minute
Ministrul Educației și Cercetării, Daniel David, a anunțat marți, 8 iulie, că pachetul de măsuri fiscale pentru reducerea deficitului bugetar include și scăderea valorii pentru plata cu ora, pe lângă creșterea normei didactice pentru profesori.

Peste 660 de posturi de judecător sunt vacante / CSM spune că deficitul de personal e imposibil de acoperit în prezent, întrucât concursurile de admitere directă în magistratură sunt blocate

G4Media acum 50 minute
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) anunţă că peste 660 de posturi de judecător sunt vacante, însă în sistem nu se pot face angajări întrucât concursurile de admitere directă în magistratură su

Curtea de Apel din Paris se pronunţă miercuri cu privire la mandatul de arestare ce îl vizează pe Prinţul Paul al României

G4Media acum 3 ore
Dimensiune text Dimensiune text Mică Normală Mare Curtea de Apel din Paris se pronunţă miercuri asupra unui nou mandat de arestare emis de Bucureşti pe numele Prinţului Paul de România pentru executarea unei pedepse cu închisoarea pentru trafic de i

Cine îți achită daunele produse de un copac căzut pe mașină. Caz relevant în Iași

Gandul acum o ora
Un incident petrecut în urmă cu doi ani în Iași a dus recent la o decizie judecătorească prin care Primăria este obligată să despăgubească un șofer pentru daunele suferite de autoturismul său. Mașina a fost avariată de un copac prăbușit în urma unei

Trump, nominalizat la Premiul Nobel pentru Pace de Netanyahu. Ce spune despre un armistițiu în Fâșia Gaza

HotNews acum 3 ore
Președintele american Donald Trump s-a declarat luni, în cursul unui dineu la Casa Albă în prezența premierului israelian Benjamin Netanyahu, convins că mișcarea islamistă Hamas este pregătită să accepte un armistițiu în Fâșia Gaza, comentează AFP.

Vremea

București
acum

31°
mar.

21°/37°
mie.

18°/35°
joi

14°/27°
vin.

16°/29°
Iasi
acum

29°
mar.

23°/39°
mie.

18°/30°
joi

16°/22°
vin.

14°/24°
Constanta
acum

30°
mar.

20°/30°
mie.

22°/28°
joi

17°/29°
vin.

18°/24°
Cluj-Napoca
acum

30°
mar.

17°/34°
mie.

14°/21°
joi

13°/15°
vin.

14°/20°
Timisoara
acum

32°
mar.

12°/32°
mie.

13°/19°
joi

14°/21°
vin.

15°/25°