Plenara Consiliului Naţional al PRM are loc, sâmbătă, de la ora 11.00, la Palatul Parlamentului. În cadrul plenarei, se vor dezbate şi analiza cauzele care au condus la decăderea partidului. Scopul plenarei este de a găsi soluţii pentru reformarea şi democratizarea partidului prin refacerea structurilor din teritoriu.
Surse politice au declarat pentru adevarul.ro, că plenara extraordinară a fost cerută de membrii a 27 de organizaţii locale ale PRM, în contextul în care liderul partidului, Corneliu Vadim Tudor, nu a mai convocat nicio şedinţă din anul 2010. Ba, mai mult, la scurt timp de la formularea acestei cereri de convocare a consiliului, doi dintre membrii Biroului Permanent au fost daţi afară în mod nestatutar.
„La ultimele alegeri, nu s-a obţinut pragul, iar la alegerile locale rezultatele au fost sub aşteptări. Toate acestea comparativ cu patru legislaturi consecutive în care PRM a intrat în Parlament. Multe filiale sunt pe punctul de a se destrăma, iar în altele activitatea este redusă, în sensul că şedinţele se ţin foarte rar“, a explicat aceeaşi sursă politică.
În cadrul adunării de mâine se va prezenta un material în care se vor regăsi date despre activitatea din ultimii ani a liderului PRM, Corneliu Vadim Tudor.
La începutul lunii iunie, preşedintele PRM a dizolvat filiala bistriţeană a partidului, anunţul fiind făcut la Transilvania L!VE. Liderul PRM-iştilor s-ar fi arătat deranjat de afirmaţiile făcute de şeful de la Bistriţa, Viorel Cotuţiu, care a condamnat demiterile făcute de Corneliu Vadim Tudor la Neamţ şi respectiv Suceava.
Corneliu Vadim Tudor: „Eu am avut multe iubite ţigănci. O splendoare. Elena Băsescu nu e colega mea, e gogoşica lui tata”
Corneliu Vadim Tudor despre condamnarea lui Gigi Becali: „L-au băgat la puşcărie ca pe ultimul borfaş”