Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Anchetă internă la Serviciul de Medicină Legală Buzău, după ce cadavrele a două fete au fost încurcate

Publicat in Gandul, marți 18 iunie 2013 ·

Conducerea Serviciului de Medicină Legală Buzău a declanşat o anchetă internă după ce angajaţii instituţiei au încurcat două cadavre, dând familiei unei adolescente de 17 ani care a murit într-un accident rutier în judeţul Buzău cadavrul unei alte victime a accidentului, o fată de aceeaşi vârstă.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Spitalului Judeţean Buzău, Adriana Bratosin, angajaţii SML Buzău implicaţi în incident au fost deja audiaţi.

"În urma incidentului produs la SML Buzău, conducerea instituţiei a deschis o anchetă internă care este în desfăşurare. Angajaţii implicaţi în incident au fost audiaţi. După finalizarea anchetei vom şti cauzele care au dus la producerea acestui incident", a declarat, marţi, pentru MEDIAFAX purtătorul de cuvânt al Spitalului Judeţean Buzău.

Adriana Bratosin a spus că rudele fetei de 17 ani care au primit un alt cadavru ar fi refuzat identificarea corpurilor.

"În ce priceşte procedura de lucru, familia trebuie să semneze o declaraţie de identificare a cadavrului. În cazul de faţă familia a refuzat identificarea cadavrului pe motiv că li se va face rău", a spus Bratosin.

Cu toate acestea, actele pentru recunoaştere au fost semnate de rudele fetei, chiar dacă s-a refuzat identificarea cadavrelor.

Vineri, angajaţii Serviciului de Medicină Legală Buzău au încurcat cadavrele a două adolescente de 17 ani decedate într-un accident rutier produs în judeţ.

Astfel, rudele uneia dintre fetele de 17 ani care şi-au pierdut viaţa în accident spuneau că au aşteptat vineri ore în şir la Serviciul de Medicină Legală să ridice sicriul cu trupul neînsufleţit al tinerei. După mai multe ore de aşteptare, sicriul a fost ridicat de rudele tinerei, care susţineau însă că la morgă nu li s-a permis să deschidă capacul coşciugului.

Odată ajunşi acasă, în localitatea Padina, părinţii au deschis sicriul şi au c

Articolul in Gandul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Sorin Grindeanu, despre impozitarea progresivă: „Tot acolo se va ajunge”. Argumentele liderului PSD

HotNews acum 48 minute
Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat, la România TV, că, în cele din urmă, România va ajunge să adopte impozitul progresiv în locul cotei unice de impozitare. „Tot acolo se va ajunge”, spune Grindeanu, amintind că „toate statele

Președintele Nicușor Dan și-a publicat declarația de avere! (DOCUMENT)

Ziua Constanta acum 4 ore
Președintele României, Nicușor Dan, a publicat astăzi, pe site-ul Administrației Prezidențiale, declarația sa de avere. Așa cum am promis, am publicat astăzi pe site-ul Administrației Prezidențiale declarația mea de avere, cu convingerea fermă că as

Somaţii - 15 iulie 2025

Buna ziua Brasov acum 4 ore
România Judecătoria Rupea Dos. C. nr. 198/293/2025. Somaţie. Se aduce la cunoştinţă celor interesaţi că reclamantul KADAR BELA, cu domiciliul în Racoş, str. Borbat nr. 2, com. Racoş, jud. Braşov, a solicitat Judecatoriei Braşov să se constate că a d

Donald Trump a dat Rusiei un termen de 50 de zile pentru a pune capăt războiului în Ucraina

Ziua Constanta acum 3 ore
Președintele SUA, Donald Trump, care a declarat din nou luni că este 'dezamăgit' de omologul său rus Vladimir Putin, a dat Rusiei un termen de 50 de zile pentru a pune capăt războiului în Ucraina sub amenințarea unor sancțiuni severe și a anunțat ap

AUR amenință cu noi moţiuni de cenzură după următorul pachet de măsuri de austeritate. „Vom contesta la CCR. Vom interpela. Vom merge până la capăt”

Adevarul acum 3 ore
Alianța pentru Unirea Românilor amenință, luni seara, că va contesta Legea austerităţii la Curtea Constituţională şi că va depune noi moţiuni de cenzură, „după următorul pachet de măsuri de austeritate și de câte ori va fi nevoie”.

Marius Tucă Show începe marți, 15 iulie, de la ora 20.00, LIVE pe Gândul. Invitat: Adrian Severin

Gandul acum 2 ore
Marius Tucă Show începe marți, 15 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitatul zilei este Adrian Severin, fost ministru al Afacerilor Externe. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. „Tineți aproape!”…

Vicepremierul Tanczos Barna: Se putea şi fără majorarea TVA, dar trebuia luată o măsură cu impact bugetar similar. Mai devreme sau mai târziu, vom ajunge la impozitare progresivă

News.ro acum 2 ore
Vicepremierul Tanczos Barna susţine că s-ar fi putut evita majorarea TVA la 21 la sută, dacă Guvernul ar fi luat o altă măsură cu un impact bugetar similar, el dând ca exemplu impozitarea progresivă.

Condamnare la 28 de ani de închisoare pentru femeia care și-a ucis în bătaie fetița de 9 ani. Pedepse severe au primit și alți membri ai familiei

HotNews acum 7 ore
Femeia din Galaţi care şi-a bătut fiica în vârstă de 9 ani, minora decedând din cauza loviturilor, la începutul anului trecut, a fost condamnată, luni, la peste 28 de ani de închisoare, în acelaşi dosar primind pedepse cu executare şi unchiul şi măt

FOTO. Suceava. Cinci persoane rănite într-un accident între un TIR și un microbuz

Ceahlaul acum 4 ore
Cinci persoane au fost rănite în urma unui accident produs pe raza localității Iacobești, județul Suceava, în data de 14 iulie, în care au fost implicate un autocamion și un microbuz. La fața locului au intervenit pompierii militari cu trei autospec

SuperLiga: Remiză cu goluri între FC Botoșani și Farul Constanța

HotNews acum 3 ore
FC Botoșani și Farul Constanța au terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat luni în prima etapă din SuperLiga. FC Botoșani – Farul Constanța 1-1 Gazdele au deschis scorul în minutul 61, când Mitrov a pasat pe culoar, Mailat a trecut de un adv

Vremea

București
acum

25°
mar.

21°/36°
mie.

23°/37°
joi

19°/29°
vin.

19°/32°
Iasi
acum

22°
mar.

18°/34°
mie.

17°/31°
joi

17°/27°
vin.

16°/28°
Constanta
acum

23°
mar.

19°/32°
mie.

22°/28°
joi

21°/26°
vin.

19°/27°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

15°/32°
mie.

17°/27°
joi

16°/24°
vin.

13°/23°
Timisoara
acum

24°
mar.

19°/33°
mie.

20°/31°
joi

16°/28°
vin.

15°/30°