Artiştii români au făcut senzaţie la Parlamentul European. Sofia Vicoveanca le-a prezentat aleşilor europeni costumul popular din Bucovina, Alexandru Arşinel a glumit cu reprezentanţii comisiei, iar pe holurile Parlamentului European a răsunat melodia "După pui de moroşan", cântată live de Gheorghe Turda. Emoţii au avut mai degrabă artiştii mai tineri, care şi-au repetat de zor discursurile.
Dacă pe scenă se simt ca acasă, în faţa aleşilor europeni unii dintre artiştii români s-au fâsticit. Asta deşi şi-au pregătit minuţios discursul, chiar şi cu ajutorul prietenilor, potrivit România TV.
"L-am scris, l-am recitit. Am emoţii ca niciodată. Qu'est-ce que vous avez preparer pour aujourd'hui, era întrebarea pe care ne-o adresa porfesoara noastră în liceu", a spus Andreea Bănică.
Artiştii mai în vârstă au fost foarte relaxaţi. Sofia Vicoveanca a ţinut chiar să prezinte în conferinţă costumul tradiţional bucovinean şi a lăudat gospodinele noastre. "Cămaşa este cusută cu mărgele minuscule. Iată, dintr-un pumn cu mărgele s-a creat o grădină cu flori", a precizat Sofia Vicoveanca.
Responsabil cu buna-dispoziţie a fost Alexandru Arşinel, iar de cântat s-a ocupat Gheorghe Turda, chiar pe holurile Parlamentului.
Artiştii au dat şi autografe în Parlament, iar după ce au vizitat instituţia s-au fotografiat cu drapelele statelor Uniunii.
Artiştii români au mers la Parlamentul European, unde au cerut un sistem special de pensii, scutirea de impozite şi un fond comunitar al interpreţilor. Artiştii s-au mai plâns de diferenţele de bani care le revin din drepturile de autor, de impozite şi au venit şi cu propuneri. "Scutirea de impozite, dacă s-ar putea lua la nivelul Uniunii Europene o lege care să vizeze toate ţările... S-ar putea crea un fond european la care să poată accesa artiştii aflaţi în suferinţă", a spus Alexandru Arşinel.
@N_P