Contul curent al balanţei de plăţi a reuşit să rămână în primele patru luni pe un excedent de 55 mil. euro, în contrast cu deficitul de 1,5 mld. de euro din aceeaşi perioadă din 2012, iar analiştii şi-au ajustat spre 3% din PIB prognozele pentru deficitul de cont curent din acest an.
Pe lângă ajustarea deficitului de cont curent, respectiv diminuarea dependenţei de fluxurile externe de capital, analiştii au anticipat pentru 2013 un volum al investiţiilor străine peste nivelul înregistrat anul trecut. Însă, până acum intrările de investiţii străine şi absorbţia de fonduri europene au fost dezamăgitoare.
România a înregistrat în acest an excedent de cont curent pentru prima dată din 1990. În plus, a fost pentru prima dată din 1980 când România a rămas pe surplus an la an şi după trecerea a patru luni din an, după cum au remarcat analiştii. Contul curent include intrările şi ieşirile de bunuri şi servicii, de venituri şi transferurile curente (bani trimişi de românii care lucrează în străinătate şi fondurile europene).
Excedentul de cont curent a fost remarcat şi de guvernatorul BNR Mugur Isărescu. „Nu ştim dacă surplusul din contul curent este un accident, este temporar, legat de intrarea în producţie a automobilelor Ford şi exportul Ford, dar în 20 şi ceva de ani de când sunt pe acest scaun nu am văzut niciodată surplus în contul curent şi aşteptam momentul“, a spus Isărescu.
Revenirea României pe excedent de cont curent în acest an a fost „o surpriză plăcută“, o „veste bună“, în contextul în care România a înregistrat în ultimii trei ani, în medie, un deficit de cont curent de 4,2% din PIB, a susţinut Eugen Sinca, analist-şef la BCR. El a anunţat o posibilă revizuire a estimării privind soldul contului curent în PIB, de la un deficit iniţial estimat de 4,4% din PIB în tot anul 2013 spre un deficit de 2-3% din PIB.
În 2012 deficitul