Anul trecut a promovat în Liga a IV-a, acum a câştigat, tot în premieră, faza judeţeană a Cupei României, ediţia 2013-2014. Sunt două repere importante ale ascensiunii echipei FC Hidişel, care până în urmă cu câteva sezoane nu exista pe harta fotbalului bihorean. Hidişelanii au încheiat sezonul în forţă, cu un trofeu, după ce au învins în finala Cupei, cu 4-2 (2-1) pe Viitorul Marghita.
Ploaie şi de goluri
În faţa a aproximativ 400 de spectatori, cele două finaliste au oferit un joc spectaculos, cu multe ocazii, dar şi spre goluri, onorând cum se cuvine ultimul act al celei mai populare întreceri. Ploaia căzută după o căldură toridă a dat un impuls suplimentar jucătorilor, fiind până la urmă de bun augur pentru hidişelani, susţinuţi de un număr mare de suporteri. După o debut de joc de tatonare, marghitenii au avut motive de bucurie. Ciordaş a executat un corner şi Lukacs (25) a profitat de lipsa de reacţie a fundaşilor adverşi şi a portarului înscriind simplu din 2 metri (0-1). FC Hidişel a reacţionat repede şi Dimitris Sundas (27) a reluat cu capul în plasă mingea centrată de Grosu (1-1). Lukacs (35) a trimis şi el periculos cu capul, dar peste poartă, după care Viitorul s-a stins. Pe final de repriză, Sundas (44) a fost din nou pe fază trimiţând în poartă din 10 metri mingea scăpată de portarul Gabor la o centrare a lui Agiurgioaei (2-1).
Irezistibili după pauză
Marghitenii au încercat să riposteze, dar fără luciditate, lăsând spaţii mari adversarului, care şi-a creat ocazie după ocazie. Agiurgioaei (53) a driblat portarul şi a şutat din unghi, însă un fundaş a respins de pe linia porţii, pentru ca Grosu (56) să finalizeze cu un şut din 12 metri în diagonală o fază la care au mai contribuit Giura şi Agiurgioaei (3-1). Ultimul, scăpat singur, a trimis pe lângă portar, dar şi pe lângă poartă în minutu 68, după care s-a dovedit mai inspirat şi i-