Peste 500 de liberali din Alba și de la nivel central s-au adunat duminică la Alba Iulia, la Conferința Județeană a PNL Alba, la Casa de Cultură a Sindicatelor. Evenimentul, programat pentru ora 11.00, a început cu o pauză de socializare de aproximativ o oră și jumătate, în care cei care au ales să rămână în sală, au putut asculta de sute de ori un cântec motivațional ce le transmitea că „Libertatea mea e libertatea ta, Deasupra mea, dar Dumnezeu va sta”.
La conferință au ajuns 539 de candidați din cei 625 anunțați, iar prezidiu s-au așezat 12 lideri liberali. Președintele PNL Alba, senatorlu Teodor Atanasiu, i-a prezentat pe invitați: secretarul general PNL Eduard Hellvig, vicepreședintele PNL și președintele Consiliului Județean Mureș Ioan Dobra, președintele PNL Cluj Marius Nicoară, președintele PNL Sibiu, Mircea Cazan și vicepreședintele PNL Sibiu, senatorul Nicolae Neagu, secretarul executiv al PNL Nicolae Popa, deputații Călin Potor și Dan Coriolan Simedru, vicepreședinții PNL Alba, Florin Roman și Simion Crețu, secretarul PNL Alba, Marius Filimon.
Printre punctele de pe ordinea de zi a conferinței, se află și raportul de activitate al PNL, la un an după alegerile locale, unul dintre momentele de succes ale organizației din Alba.
Iată câteva extrase din raport:
După alegerile din 10 iunie 2012, PNL are 21 de primari (consolidându-și fiefurile din Aiud, Cugir și Câmpeni), un vicepreședinte de Consiliu Județean, 16 viceprimari, 7 consilieri județeni și 189 de consilieri locali. Timp de aproximativ o lună, Simone Albani a ocupat funcția de viceprimar al municipiului Alba Iulia.
Cele mai importante acțiuni politice din perioada 2009-2012:
URL scurt: http://alba24.ro/?p=214305
Peste 500 de liberali din Alba și de la nivel central s-au adunat duminică la Alba Iulia, la Conferința Județeană a PNL Alba, la Casa de Cultură a Sindi