Ministrul Justiției, Robert Cazanciuc, salută decizia Camerei Deputaților, for decizional."Vom avea răgazul necesar pentru a continua procesul de pregătire a magistratilor cu privire la noile instituții prevăzute de Codul Penal şi Codul de Procedura Penală" Sursa: MARIAN ILIE
Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, salută adoptarea de către Camera Deputaţilor a proiectului de Lege pentru punerea în aplicare a Legii nr. 135/2010 privind Codul de procedură penală şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative care cuprind dispoziţii procesual penale.
„Vreau să mulţumesc tuturor deputaţilor pentru votul de astăzi care reprezintă o dovadă a voinţei Parlamentului de a contribui la procesul de reformă şi dezvoltare a sistemului judiciar din România. Prin adoptarea în acest moment a Legii vom avea răgazul necesar pentru a continua procesul de pregătire a magistratilor cu privire la noile instituții prevăzute de Codul Penal şi Codul de Procedura Penală, evitând astfel practica neunitară.", a spus ministrul Justiției Robert Cazanciuc, după adoptarea actului normativ.
Ministerul Justiției și-a făcut birou în Palatul Parlamentului
"Am încercat, de la preluarea mandatului, să arăt partenerilor europeni că există un dialog consistent între instituțiile statului şi că, dincolo de diferentele de opinie fireşti într-o societate democratică, există maturitatea şi înţelegerea pentru a consolida, în mod ireversibil, justiția din România. Dezbaterile la acest proiect de lege au arătat că trebuie să avem un dialog mai consistent cu parlamentarii, mai ales pe subiecte foarte importante pentru noi toţi, respectiv drepturile şi libertăţile fundamentale şi cum pot fi ele protejate, inclusiv în cursul procedurilor judiciare. Cu sprijinul senatorilor şi deputaţilor, am constituit un birou al Ministerului Justiției in Palatul Parlamentului şi, din următoarea sesiune