Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Primăria Sectorului 6 oferă tabere de vară gratuite: muntele şi marea, destinaţii de vacanţă

Publicat in Adevarul, marți 2 iulie 2013 ·

Primăria Sectorului 6 a anunţat că oferă tabere la munte şi la mare pentru copiii care beneficiază de servicii sociale. Din programul oferit de primărie nu vor lipsi jocurile, plaja şi drumeţiile în natură.

Micuţii care beneficiază de serviciile sociale vor fi împărţiţi în grupuri de câte 80 de persoane, bucurându-se de vacanţa de vară. Cei care vor pleca în taberele organizate de primărie vor fi însoţiţi de asistenţi sociali şi psihologi cu experienţă, urmând un program clar stabilit.

Primii care vor pleca în această vară pe litoralul Mării Negre vor fi micuţii lipsiţi de ocrotire părintească, aflaţi în îngrijirea asistenţilor maternali profesionişti, potrivit primarului Sectorului 6, Rareş Mănescu.

„Vor urma, pe rând, alţi copii care fie beneficiază de o măsură de protecţie în sistem rezidenţial, fie frecventează centrele de zi, fie sunt incluşi în diferite programe sociale derulate de Primărie“ , a mai precizat edilul.

În total, peste 800 de copii vor beneficia în această vară de programul demarat de primărie, finanţat exclusiv din fonduri ale bugetului local de sector.

Întregul program a fost iniţiat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Sector 6, oferind tabere de relaxare şi educaţie nonformală pentru micuţii din sector aflaţi în situaţii de risc, cu scopul de a stimula capacitatea de socializare a copiilor şi de a reduce riscul marginalizării sociale.

Pe aceeaşi temă:

Litoralul intră la 15 iunie în spirala scumpirilor

Invazie de meduze în Marea Neagră şi în Marea Mediterană, din cauza încălzirii globale

Palatul plutitor de lux al Mării Negre, Costa Deliziosa revine în Portul Constanţa

Articolul in Adevarul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Israelul înființează o instituție pentru plecarea „voluntară” a palestinienilor din Gaza. Structura va funcționa în subordinea armatei

HotNews acum o ora
Ministerul israelian al Apărării a anunţat crearea unei structuri administrative speciale care să permită palestinienilor să părăsească „voluntar” Fâşia Gaza, o decizie denunţată de un ONG israelian anti-colonizare, informează AFP, preluată de News.

Au început discuţiile dintre SUA şi Ucraina în Arabia Saudită: “Agenda include propuneri pentru protejarea instalaţiilor energetice şi a infrastructurii critice”

News.ro acum 3 ore
Discuţiile dintre Statele Unite şi Ucraina sunt în curs de desfăşurare în capitala Arabiei Saudite, Riad, a anunţat duminică ministrul ucrainean al Apărării, Rustem Umerov, potrivit CNN. „Am început întâlnirea cu echipa americană la Riad”, a scris U

Marius Tucă Show începe luni, 24 martie, de la ora 19.00, live pe gândul.ro. Invitați: Dan Diaconescu, H.D. Hartmann

Cancan acum o ora
Invitații zilei sunt Dan Diaconescu, jurnalist, H.D. Hartmann, analist și profiler. Emisiunea o puteți urmări pe canalul de YouTube Gandul și live pe TikTok. ”Tineți aproape!”

Elena Lasconi propune închiderea TikTok cu o săptămână înainte de prezidențiale: ”Există riscul de a exista o influenţă statală şi non-statală”

Wall-Street.ro acum 2 ore
Preşedinta USR, Elena Lasconi, a afirmat că ar putea fi luată o decizie de închidere a reţelei Tik-Tok, înainte de alegerile prezidenţiale, "atâta timp cât există riscul de a exista o influenţă statală şi non-statală". "Dacă nu sunt în stare să ne a

Pârtiile din Poiana Braşov situate în zona inferioară a masivului Postăvaru se închid. Din cauza creşterii temperaturilor, acestea au devenit impracticabile

News.ro acum 4 ore
Pârtiile din Poiana Braşov situate în zona inferioară a masivului Postăvaru se închid, începând de săptămâna viitoare. Oficialii Primăriei municipiului Braşov anunţă că, din cauza creşterii temperaturilor, acestea au devenit impracticabile, iar de l

Nicuşor Dan: România se confruntă cu o criză de datorie şi cheltuieli fără precedent. Datoria ţării noastre depăşeşte acum 964 de miliarde de lei (54,6% din PIB) / Ca preşedinte, voi acţiona ferm pentru a opri risipa banului public

News.ro acum 6 ore
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, candidat independent la alegerile prezidenţiale, afirmă că România se confruntă cu o criză de datorie şi cheltuieli fără precedent şi Parlamentul şi Guvernul au o datorie morală şi constituţională de a rezolva, împre

Peste 50.000 de persoane ucise în Gaza, anunţă Ministerul Sănătăţii condus de Hamas

News.ro acum 5 ore
Peste 50.000 de palestinieni au fost ucişi în timpul campaniei militare a Israelului în Gaza, a anunţat Ministerul Sănătăţii din teritoriu, aflat sub conducerea Hamas, citat de Reuters. Cifra exactă raportată este de 50.021 de morţi, echivalentul a

Vestigii din perioada dacică, vândute la un talcioc din Iași. Cele mai scumpe „exponate” ajungeau la 5 lei

HotNews acum 6 ore
Poliţiştii locali de la Serviciul Intervenţii au anunţat că au găsit, duminică, în talcioc, o femeie care oferea spre vânzare, cu preţuri variind între 3 şi 5 lei bucata, vestigii arheologice din perioada dacică, despre care se presupune că sunt din

Soţia vicepreşedintelui american Vance, în vizită în Groenlanda săptămâna viitoare

News.ro acum 2 ore
Usha Vance, soţia vicepreşedintelui american JD Vance, se va deplasa joi în Groenlanda, în contextul în care preşedintele Donald Trump persistă în ideea unei anexări de către SUA a teritoriului danez strategic şi semi-autonom, relatează Reuters. Ea

Becali susține că George Simion și-a cerut iertare după disputa dintre ei: „Eu l-am iertat, dar nu ne apucăm să mai fim tovarăși!”

HotNews acum 2 ore
Deputatul Gigi Becali a afirmat, la Digi24, că președintele AUR George Simion i-ar fi cerut iertare pentru mesajul postat după ce Becali a anunțat că se retrage din partid. Prin acel mesaj, Simion a spus că o reconciliere nu mai este posibilă și a s

Vremea

București
acum

dum.

7°/18°
lun.

8°/19°
mar.

13°/20°
mie.

13°/21°
Iasi
acum

dum.

6°/11°
lun.

6°/16°
mar.

10°/18°
mie.

12°/16°
Constanta
acum

dum.

7°/9°
lun.

7°/13°
mar.

11°/15°
mie.

9°/11°
Cluj-Napoca
acum

dum.

8°/16°
lun.

9°/19°
mar.

8°/18°
mie.

11°/19°
Timisoara
acum

11°
dum.

8°/17°
lun.

12°/21°
mar.

10°/20°
mie.

11°/19°