Şase echipaje SMURD ale Inspectoratelor pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoșani, Iași, Neamț, Bacău, Vaslui şi Suceava au luat parte ieri la prima ediţie a Competiției naționale de descarcerare şi acordare a primului ajutor calificat - etapa zonală, competiţie care a avut loc în parcarea Iulius Mall Suceava.
Cu scenarii tactice trimise în plicuri sigilate de la Bucureşti, fără să fie cunoscute dinainte de echipajele concurente, organizatorii au simulat accidente rutiere cu victime încarcerate în autoturisme sau mai multe victime căzute în stradă, victime ale unor agresiuni, evenimente rutiere etc., situaţii la care pompierii SMURD din fiecare judeţ în parte trebuiau să intervină cât mai corect şi în limita a 20 de minute (pentru descarcerări) şi 15 minute (pentru acordarea primului ajutor calificat).
Deşi, cel puţin în prima parte a zilei, au fost puţini spectatori, poate şi din cauza vântului şi a vremii capricioase, imaginea salvatorilor SMURD chinuindu-se să salveze „victimele”, chiar şi aşa, în cadrul unor scenarii tactice, a fost una spectaculoasă. Mai ales că toate intervenţiile au avut loc sub supravegherea „arbitrilor”, specialişti SMURD din centrele de formare ale ISU Iaşi, Bucureşti şi Mureş.
„Într-o intervenţie reală te mobilizezi mai bine, faci totul pentru salvarea victimei, aici, cu evaluatorii în jurul tău, apar emoţiile... dar a fost bine”, era optimistă într-un rezultat bun plutonierul Maria Perijoc, paramedic SMURD Suceava, după o primă intervenţie a echipajului sucevean la proba de acordare a primului ajutor calificat, după ce, conform scenariului, un apel la 112 a anunţat o victimă, tot un angajat al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, găsită înjunghiată în stradă.
Şeful competiţiei, inspectorul-şef al ISU Suceava, colonelul Dan Hoffman, a declarat că întrecerea va continua şi astăzi, cu scenarii şi mai complexe.