Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Dumitru Dragomir a anunţat că Rapidul are un nou patron. Nicolae Cristescu e doar asociat

Publicat in Romania TV, luni 8 iulie 2013 ·

Preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat, luni, că noul proprietar al clubului Rapid este omul de afaceri Adrian Zamfir, acesta finalizând la prânz tranzacţia de cumpărare a grupării giuleştene de la acţionarul majoritar George Copos.

"Da, s-a vândut clubul. Aşa cel puţin ştiu eu... Mi s-a spus asta la 12.30. Cei doi, domnii Zamfir şi Cristescu, au venit la mine şi la secretarul general al LPF şi ne-au spus că problema s-a rezolvat. Rapidul este al lui Adrian Zamfir, domnul Cristescu este deocamdată asociat", a spus Dragomir la postul de televiziune Digi Sport, citat de Mediafax.

Întrebat dacă este sigur că Adrian Zamfir şi George Copos au semnat actele de vânzare-cumpărare a clubului Rapid, Dragomir a răspuns: "Eu ştiu precis, nu spun din auzite. La 12.30 s-a întâmplat această problemă".

Oficialul a menţionat că, în cazul în care giuleştenii se menţin în Liga I, Liga Profesionistă de Fotbal nu va achita banii din drepturile TV clubului Rapid înainte ca Tribunalul Bucureşti să aprobe planul de reorganizare. "Le-am spus reprezentanţilor Rapidului că banii din drepturile TV sunt numai pentru salarii. Le-am zis că nu le dau aceşti bani până nu se aprobă planul de reorganizare. Iar înainte îi pot lua numai cu ştatele de plată ale jucătorilor şi salariaţilor clubului", a explicat Dragomir.

Contactat telefonic de Mediafax, omul de afaceri Nicolae Cristescu a declarat că tranzacţia de cumpărare a FC Rapid se va încheia, luni, la ora 19.00, în prezenţa unui notar. "Tranzacţia se finalizează azi la ora 19.00. Vine notarul, se rezolvă cu actele şi totul se oficializează", a spus Cristescu.

Citeşte şi Dumitru Dragomir aruncă bomba: Pe cale sportivă, Rapid ar putea rămâne în prima ligă

George Copos a mai încercat în trei rânduri să vândă gruparea giuleşteană, în 2008, 2009 şi 2013, dar negocierile cu oa

Articolul in Romania TV >>

Citeste si top 10 stiri de azi

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum o ora
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

Șeful Telegram, Pavel Durov, a plecat din Franța pentru „câteva săptămâni” în Dubai

HotNews acum 33 minute
Fondatorul Telegram, Pavel Durov, vizat de o anchetă la Paris pentru complicitate la activități infracționale, a părăsit Franța sâmbătă cu permisiunea autorităților, a aflat AFP din trei surse apropiate cazului, relatează Agerpres. În urmă cu câteva

Peste 200 de persoane, la mitingul ”EuRo Manifest” de la Iaşi

News.ro acum 3 ore
Peste 200 de persoane au participat, sâmbătă seară, la mitingul ”EuRo Manifest” din Piaţa Unirii din Iaşi.

Jandarmii au găsit obiecte şi substanţe interzise la suporterii echipei Steaua, la intrarea în Bucureşti. Zeci de fani au ajuns la secţia de poliţie

News.ro acum 2 ore
Jandarmeria Capitalei anunţă că, în contextul meciului din Liga a II-a între echipele AFC Câmpulung Muscel şi Steaua Bucureşti, de la Câmpulung, s-au luat măsuri în privinţa a zeci de suporteri ai Stelei la care s-au găsit obiecte şi substanţe inter

Macron dezvăluie planul pentru o forță de menținere a păcii în Ucraina, cu „mii de soldați”, fără permisiunea Rusiei

HotNews acum 58 minute
Președintele francez, Emmanuel Macron, preconizează că o ipotetică forță de menținere a păcii în Ucraina ar fi formată din „câteva mii de oameni pentru fiecare țară” și nu ar avea nevoie de aprobarea Rusiei, transmite EFE, citată de Agerpres. Într-u

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum o ora
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum 2 ore
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 4 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 6 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 5 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

Vremea

București
acum

14°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

6°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

16°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°