Referendumul pentru revizuirea Constituției trebuie organizat odată cu alegerile prezidențiale. Aceasta este soluția "cea mai rațională", spune senatorul liberal Tudor Chiuariu. Dacă referendumul ar fi cumulat cu europarlamentare nu ar fi un succes pentru USL pentru că cvorumul de prezență va fi tot de 50%, iar la acest tip de scrutin lumea nu se înghesuie la urne. Sursa: NICU DIRDIIAC
Cumularea referendumului pentru modificarea Constituţiei cu alegerile europarlamentare de anul viitor pare puţin probabilă, a declarat la RFI, Tudor Chiuariu.
Potrivit acestuia, în cadrul campaniei pentru europarlamentare trebuie purtate discuții despre problematica Uniunii Europene, despre locul României în UE.
"Mai mult decât atât, aşa cum a dovedit-o experienţa de până acum, alegerile europene sunt totuşi alegerile la care prezenţa la vot este cea mai scăzută. Ar exista şi inconvenientul legat de pragul care potrivit deciziei CCR ar rămâne în vigoare. Nu în ultimul rând, trebuie să luăm în considerare că principalele forţe ale Uniunii Social Liberale, PNL şi PSD, vor participa la aceste alegeri pe liste separate", a mai spus Chiuariu.
Astfel, cea mai rațională soluție ar fi, potrivit senatorului PNL, organizarea referendumului odată cu alegerile prezidențiale de anul viitor.
"Cred că e soluţia care rămâne cea mai raţională (organizarea referendumului odată cu alegerile prezidenţiale-n.r.), în urma acestei decizii a CCR. Dar nu excludem nici din motive ce ţin în principal de regionalizare şi de faptul că de la 1 ianuarie 2014 vom intra într-un nou exerciţiu financiar al Uniunii Europene şi din punctul ăsta de vedere ar fi bine ca administraţia publică centrală şi locală să fie pregătită ca în următorul exerciţiu financiar să absoarbă mai multe fonduri europene ", a arătat Chiuariu.
Premierul Victor Ponta a precizat lu