Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Căderea guvernului din Cehia. Cabinetul de experţi al lui Jiri Rusnok a primit aprobarea preşedintelui ceh

Publicat in Gandul, miercuri 10 iulie 2013 ·

Noul "Guvern de experţi" condus de economistul de stânga Jiri Rusnok a fost numit miercuri de preşedintele Milos Zeman, fără mari speranţe să primească un vot de încredere în Parlament, în locul Cabinetului Petr Necas, demisionar în urma unui scandal de abuz de putere şi corupţie, relatează AFP, potrivit Mediafax.

Guvernul condus de Rusnok, în vârstă de 52 de ani, este al 12-lea de la independenţa ţării, în 1993. El este compus din 15 membri, în mod oficial neafiliaţi, dar care sunt consideraţi apropiaţi ai stângii.

"Ţin să vă asigur, domnule preşedinte, că vom face totul pentru a ne îndeplini sarcinile ce decurg din Constituţie şi pentru a servi cel mai bine cetăţenii ţării noastre", a declarat Rusnok într-o ceremonie la Castelul Praga, sediul preşedinţiei.

Un fost ministru de Finanţe (2001-2002) şi al Industriei şi Comerţului (2002-2003), Ruskok este un colaborator apropiat al lui Zeman.

Un vot de încredere al Parlamentului, care urmează să aibă loc în termen de 30 de zile, pare dificil de obţinut de către acest nou Guvern, deoarece coaliţia de centru-dreapta deţine, în principiu, 101 din cele 200 de mandate în Camera inferioară.

Coaliţia în exerciţiu vrea menţinerea la putere a Guvernului demisioonar până la alegeri, sub conducerea lui Miroslava Nemcova, preşedintă a Camerei inferioare şi vicepreşedintă a OSD (dreapta), condus de Necas.

Ales preşedinte în ianuarie, printr-un vot universal direct, Zeman ar putea să decidă, totuşi, să lase în funcţie noul Cabinet, chiar şi fără un vot de încredere din partea Parlamentului. În fapt, Constituţia nu stipulează vreun termen pentru o a doua încercare de formare a unui Guvern, în caz de eşec al primului.

Constituţia permite în total trei încercări de formare a unui guvern, două gestionate de şeful statului, a treia de către preşedintele Camerei inferioare.

Noul "Guvern

Articolul in Gandul >>

Citeste si top 10 stiri de azi

FOTO-VIDEO. Incendiu la AFI Palace Cotroceni. Terasa mall-ului, cuprinsă de flăcări!

Ziua Constanta acum o ora
Un incendiu de proporții a izbucnit sâmbătă, 05 iulie, pe terasa mall-ului AFI Palace Cotroceni, situat pe Bulevardul Timișoara, Sector 6. Flăcările deschise și degajările dense de fum, vizibile la nivelul acoperișului de tip terasă, au alertat de u

Tulcea FOTO-VIDEO. Accident naval în apropiere de Maliuc! Implicată o ambarcațiune cu mai multe persone. Elicopterul SMURD intervine!

Ziua Constanta acum 4 ore
În urmă cu puțin timp, azi, 05 iulie, prin apel la 112 a fost solicitat ajutorul pompierilor militari în cazul producerii unui accident naval în apropiere de localitatea Maliuc, județul Tulcea. Din primele informații, este vorba despre o ambarcațiun

Primul cod roșu de caniculă. Anunțul de ultimă oră de la meteorologi

HotNews acum 4 ore
Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă dimineață o serie de coduri de caniculă pentru acest weekend. Valul de caniculă va acoperi aproape toată țara până duminică, zi în care va fi valabil și un cod roșu de caniculă în trei județe di

Ucraina afirmă că a lovit un aerodrom militar rusesc

News.ro acum 3 ore
Forţele speciale ucrainene au lovit sâmbătă aerodromul militar rus Borisoglebsk din regiunea Voronej, lovind un depozit de bombe cu planare şi un avion de antrenament, a declarat armata ucraineană într-o postare pe social media, relatează Reuters. A

UPDATE - Incendiu în Parcul Naţional Munţii Rodnei. Intervin pompierii de la Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă Bistriţa-Năsăud şi Maramureş / Incendiul a fost stins

News.ro acum 25 minute
Un incendiu a fost anunţat, sâmbătă, în zona de gol alpin din Parcul Naţional Munţii Rodnei, pe raza judeţului Maramureş. Pentru stingerea focului au fost mobilizate forţe de intervenţie de la Inspectoratele pentru Situaţii de Urgenţă Bistriţa-Năsău

Scrisoarea de adio a lui Mihai Leu, publicată post-mortem pe rețelele de socializare: „Dacă citiți aceste rânduri, înseamnă că drumul meu pe acest pământ s-a încheiat”

Gazeta Sporturilor acum 2 ore
La o zi după ce Mihai Leu, fostul mare campion al României, a fost înmormântat la Hunedoara, pe pagina sa de socializare a fost publicată post-mortem o scrisoare pentru fanii lui. A contat enorm și înseamnă că drumul meu pe acest pământ a contat. Aț

Platforma Shein, amendată cu 40 de milioane de euro în Franța pentru reduceri înșelătoare

Adevarul acum 2 ore
Platforma Shein a fost sancționată cu 40 de milioane de euro de Autoritatea Antitrust din Franța, fiind acuzată de practici comerciale înșelătoare legate de modul în care afișa reducerile de preț pe site-ul său.

Război în Ucraina, ziua 1.525. Bază aeriană rusă lovită. Moscova a lansat peste 300 de drone

Press Alert acum 55 minute
Foto: arhivă Ucraina a anunțat sâmbătă că a atacat o bază aeriană rusă din regiunea Voronej, în timp ce Rusia a lansat peste 300 de drone asupra teritoriului ucrainean, într-un nou val de atacuri aeriene. Potrivit Statului Major General al armatei u

Mihai Leu, un ultim mesaj: Drumul meu pe acest pământ s-a încheiat. Viaţa a fost pentru mine o luptă frumoasă. Tot ce contează, la final, e cât ai iubit şi cât ai fost iubit

News.ro acum 2 ore
Campionul la box şi raliu Mihai Leu a murit marţi şi a fost înmormântat vineri, la Hunedoara. Sâmbătă, pe pagina de Facebook a marelui sportiv a fost postat un mesaj emoţionant, în care le mulţumeşte soţiei Anna şi fiului Marco, celor din lumea boxu

Inundații istorice în TEXAS: 24 de morți și zeci de copii dispăruți!

Gandul acum 2 ore
Cel puțin 24 de persoane au murit și multe altele sunt date dispărute, după ce regiunea Texas a fost măturată de ploi devastatoare. În câteva ore a plouat cât pentru luni întregi, notează AFP. Printre copiii dispăruți, și 20 de fete care participau

Vremea

București
acum

31°
sâm.

20°/33°
dum.

19°/36°
lun.

23°/39°
mar.

23°/38°
Iasi
acum

23°
sâm.

17°/27°
dum.

18°/34°
lun.

20°/38°
mar.

19°/37°
Constanta
acum

30°
sâm.

20°/30°
dum.

21°/27°
lun.

22°/27°
mar.

22°/27°
Cluj-Napoca
acum

29°
sâm.

14°/30°
dum.

16°/33°
lun.

18°/36°
mar.

18°/35°
Timisoara
acum

29°
sâm.

16°/33°
dum.

16°/39°
lun.

21°/40°
mar.

19°/39°