Trei persoane au fost rănite grav după ce au fost împunse de tauri în Festivalul anual de la Pamplona.
Trei bărbaţi, printre care un turist în vârstă de 20 de ani din Statele Unite, au fost răniţi grav după ce au fost împunşi de tauri la Festivalul de la Pamplona, relatează dailymail.co.uk.
Momentul cel mai terifiant al zilei s-a petrecut atunci când un taur desprins de cireadă l-a împuns pe un spaniol în vârstă de 31 de ani de mai multe ori şi l-a ridicat pe coarne pe acesta.
Bărbatul a fost transportat de urgenţă la spital şi a fost operat în această dimineaţă, starea lui fiind descrisă de medici ca fiind "gravă".
În total, 6 persoane au fost duse la spital în urma acestei zile a Festivalului, azi fiind şi prima zi în care taurii i-au împuns cu coarnele pe participanţi.
În primele 5 zile ale Festivalului au fost duse la spital 15 persoane.
Din 1911, 15 persoane au fost ucise la Festivalul anual de la Pamplona. Festivalul a fost făcut celebru de romanul "Fiesta" al lui Ernest Hemingway. Dacă ţi-a plăcut articolul, urmăreşte MEDIAFAX.RO pe FACEBOOK »