* Mihai Bătrâneanu, ANISP: "Sorin Oprescu va răspunde penal dacă nu va fi pus în aplicare avizul ANCOM!"
Primarul general al capitalei, Sorin Oprescu, va răspunde penal dacă nu va pune în aplicare avizul Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii (ANCOM), a declarat, în cadrul unei conferinţe de presă, Mihai Bătrâneanu, preşedintele Asociaţiei Naţionale a Internet Service Providerilor din România (ANISP).
Asociaţia a sesizat ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, noi nereguli în modul în care este implementată reţeaua NetCity în Bucureşti. După ce, în februarie 2013, ANISP a făcut acuzaţii publice la adresa NetCity, sesizând, totodată, şi autorităţile competente, ANCOM a emis un aviz prin care NetCity Telecom şi Primăria Generală a Municipiului Bucureşti (PGMB) sunt obligate să implementeze condiţii optime pentru toţi potenţialii clienţi, inclusiv preţurile maxime ce pot fi percepute.
Domnul Mihai Bătrâneanu susţine că NetCity Telecom şi PGMB refuză să pună în aplicare măsurile corective stabilite prin Avizul de conformitate emis de ANCOM la 30 mai 2013.
Domnia sa a subliniat că va face plângere penală la DNA împotriva primarului general dacă acesta continuă să încalce dispoziţiile ANCOM. În momentul de faţă, atât Primăria Generală a Municipiului Bucureşti (PMGB), cât şi compania NetCity au contestat la Curtea de Apel Bucureşti avizul eliberat de Autoritate, cerând anularea dispoziţiei. O primă înfăţişare va avea loc pe 24 iulie.
Mihai Bătrâneanu, preşedinte ANISP, a declarat: "Analiza efectuată de ANCOM a evidenţiat că toate contractele de închiriere tubete, racorduri şi branşamente au fost încheiate în afara limitelor cadrului normativ ce reglementează reţeaua metropolitană Netcity, respectiv cu încălcarea Contractului de concesiune aprobat prin HCGMB nr. 108/2008."
Conform raportului ANCOM, tar