După discuţia telefonică de luni după-amiază, Giovanni Catanzariti şi Marius Ţucudean, oamenii din prima linie a posibilei tranzacţii dintre Atletico şi UTA, ce ar trebui să se încheie cu preluarea grupării „textiliste” de către clubul „galben-negru”, marţi dimineaţă s-au făcut paşi concreţi ce ar trebui să facă definitiv lumină în „ecuaţie”. Preşedintele „Bătrânei Doamne” i-a prezentat lui Alexandru Meszar, managerul clubului Atletico, actele semnate cu Adrian Marţian, iar concluzia este descurajatoare pentru reuşita tranzacţiei.
După ce a studiat actele, conducerea lui Atletico este de acum sigură că are nevoie de acordul lui Marţian pentru a prelua gruparea emblemă a oraşului. „Din punctul nostru de vedere lucrurile sunt clare. Cum am specificat şi în ofertă, avem nevoie de semnătura acţionarilor şi creditorilor. Domnul Giovanni Catanzariti ne-a garantat că el şi apropiatul său, Giuseppe Guzardi, vor renunţa fără pretenţii la creditare şi la acţiuni. În schimb de la domnul Adrian Marţian, care este creditor şi acţionar avem parte numai răspunsuri negative prin intermediul presei”, ne-a mărturisit Meszar.
Din câte se pare, Adrian Marţian ar deţine 80% din acţiuni şi asta pentru că a existat o cesiune a acestora în faţa unui avocat. Apoi, omul de afaceri are şi o creditare de sute de mii de euro prinsă în contabilitatea clubului. Prin urmare, ca tranzacţia să se realizeze, este neapărat nevoie de două semnături din partea lui Marţian. Una, prin care să fie de acord cu rezilierea cesiunii de acţiuni, pentru a nu se mai ajunge şi la Registrul Comerţului, pierzând – astfel – timp suplimentar, iar cealaltă, pentru a renunţa la suma creditată. În schimb, Giovanni Catanzariti a garantat că atât el, cât şi apropiatul său, Giuseppe Guzardi, vor renunţa fără prentenţii la cele 20 de procente pe care le deţin în SA.
Întrebat până când