UPDATE 18.50: Accidentul de tren care a avut loc miercuri seara la Santiago de Compostela, în nord-vestul Spaniei, s-a soldat cu 80 de morţi, potrivit unui nou bilanţ prezentat joi de către Prefectura Galicia, informează AFP. .
UPDATE 17.30: Autorităţile spaniole au declanşat începerea urmăririi penale împotriva mecanicului trenului Alvia, care a deraiat seara trecută în Galicia, Spania. Potrivit presei locale, mecanicul a recunoscut faptul că trenul circula cu o viteză prea mare, într-o curbă periculoasă de pe traseu. Pe segmentul respectiv de cale ferată există o limitare de viteză la 80 km/oră, iar garnitura implicată în accidentul feroviar rula cu peste 190 km/oră.
UPDATE ora 13:00 Trenul care a deraiat miercuri seara la Santiago de Compostela, în nord-vestul Spaniei, provocând moartea a 77 de persoane, "nu avea nicio problemă operaţională", informează AFP.
Trenului i se făcuse revizia tehnică în cursul dimineţii din ziua accidentului, a precizat preşedintele companiei feroviare publice Renfe.
UPDATE ora 12:00 Ministrul de Externe, Titus Corlăţean, a declarat că nu s-au înregistrat victime cetăţeni români în accidentul feroviar produs miercuri seară la Santiago de Compostela, în nord-vestul Spaniei, informează Mediafax.
„Nu există niciun fel de date privind cetăţeni români care să fi fost implicaţi în acest dramatic accident, nici persoane decedate, nici persoane rănite", a afirmat Corlăţean joi, în cadrul unei conferinţe de presă.
UPDATE ora 11:00 "Eram acasă şi am auzit ceva ca un tunet, foarte puternic, am văzut mult fum", a declarat Maria Teresa Ramos, o femeie în vârstă de 62 de ani, care locuieşte la câţiva metri de locul accidentului şi care, din grădina sa vede o macara gigantică ce se pregăteşte să ridice vagoanele răsturnate.
"Era un dezastru. Oamenii strigau. Toată