Preşedintele comisiei de bacalaureat de la Liceul "Ion Bănescu" din Mangalia, reţinut, joi, pentru luare de mită, după ce ar fi primit mită 3.000 de euro şi cazare într-un hotel din Saturn, a fost arestat preventiv, transmite Mediafax.
Magistraţii Tribunalului Constanţa au admis, vineri, propunerea de arestare preventivă formulată de procurorii anticorupţie împotriva lui Gheorghe Amza, şeful comisiei de bacalaureat de la Liceul "Ion Bănescu" din Mangalia, şi au emis mandat, pentru 29 de zile, pe numele acestuia.
Decizia instanţei nu este definitivă, putând fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Constanţa.
Gheorghe Amza, preşedintele comisiei de bacalaureat la centrul de examen nr. 37 din cadrul Liceului Tehnologic "Ion Bănescu" din Mangalia, este cercetat de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie Constanţa pentru luare de mită şi permiterea accesului unor persoane neautorizate la informaţii care nu sunt destinate publicităţii, se arată într-un comunicat de presă al DNA.
Procurorii au dispus reţinerea lui Gheorghe Amza şi au cerut Tribunalului Constanţa arestarea lui preventivă.
Citeşte şi ANCHETĂ RL. Ce se întâmplă cu profesorii care sunt prinşi că iau şpagă la BAC
Potrivit procurorilor, în cursul lunii iulie, Gheorghe Amza, în calitate de preşedinte al comisiei de bacalaureat de la Liceul "Ion Bănescu" din Mangalia, a primit mită, prin intermediar, de la mai mulţi elevi care au susţinut examenul în prima sesiune, 3.000 de euro şi i s-a achitat contravaloarea cazării într-un hotel din staţiunea Saturn, în cuantum de 1.863 de lei, precum şi serviciile de masă.
Amza a primit banii pentru a le permite elevilor să promoveze fraudulos proba scrisă la chimie din cadrul examenului de bacalaureat.
"Ca urmare, în 5 iulie 2013, Gheorghe Amza, împreună cu alte persoane, a pus la dispoziţia elevilor rezolvările subiectelor la pro