Președintele României, Traian Băsescu, a declarat luni că decizia finală în ceea ce privește acceptarea lui Ovidiu Silaghi în funcția de Ministru al Transporturilor va fi comunicată pe 23 august. Elementul definitoriu în acest sens l-a constituit, se pare, activitatea puțin relevantă desfășurată de Silaghi în cadrul primului executiv condus de Victor Ponta.
Într-adevăr, un motiv plauzibil. Privind în amănunt, ajungem însă la o concluzie diferită, ce rezidă din starea de fapt a coabitării. O coabitare formală, acceptată cu consimțământul tacit al celor două părți implicate, numai și numai de dragul puterilor de la Bruxelles, dar, și al intereselor personale. Pe de o parte, Victor Ponta ar face orice pentru a obține considerația puterilor europene, în joc aflându-se riscuri care ar conduce la provocarea unui prejudiciu iremediabil de imagine.
Pe de altă parte, Traian Băsescu, conștient de privilegiul profesional pe care soarta, generoasă, i l-a acordat, manifestă o certă deschidere spre compromis. Compromis care odată acceptat, nu exclude nici pe departe urzirea unor intrigi de culise menite să tulbure stabilitatea și echilibrul USL.
Nu a trecut prea multă vreme de când Curtea Constituțională a admis reducerea pragului de prezență la referendum. Cu începere de anul viitor. Dar, deciziile judecătorești nu se discută. Similitudinea flagrantă cu decizia lui Traian Băsescu de a-și amâna până pe 23 august comunicarea deciziei privind acceptarea sau respingerea lui Ovidiu Silaghi în funcția de ministru poate fi, în schimb, cu ușurință sesizată.
Rămas în continuare în funcție, eliberat de angoasa suspendării, președintele României, Traian Băsescu, urzește tertipuri abile, lansate pe frontul politic advers. Context în care amânarea pare să devină trend fundamental.
Președintele României, Traian Băsescu, a declarat luni că d