Senatorul PDL de Arad Traian Igaş, fost ministru al Administraţiei şi Internelor, afirmă că patru administraţii fiscale din judeţ vor fi desfiinţate, iar o sută de angajaţi urmează să fie disponibilizaţi, relatează Mediafax.
Traian Igaş arată, într-un comunicat de presă transmis marţi, că "în aceste zile intră în vigoare ordonanţa prin care Guvernul Ponta începe prima etapă de destructurare a judeţului Arad, prin reorganizarea ANAF, care înseamnă desfiinţarea Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Arad".
"Preocupările parlamentarilor USL de Arad trebuie să se concretizeze în stoparea desfiinţării administraţiilor fiscale din judeţ, pentru că, din cele zece existente în prezent, patru vor fi desfiinţate. Şi aici vorbim despre administraţiile fiscale din Nădlac, Pecica, Curtici şi Pâncota. În urma acestor desfiinţări, cei care şi-au dat terenul în arendă din Nădlac, Pecica şi Curtici vor fi obligaţi să se deplaseze până la Arad pentru a-şi plăti contribuţiile, iar cei din Pâncota, la Ineu", se arată în comunicatul lui Igaş.
Senatorul mai arată că "în jur de o sută de oameni vor fi daţi afară" în urma acestor restruturări, iar "relaţia contribuabil-Fisc se va îngreuna".
"În traducere, realocarea de personal «în limita numărului de posturi aprobat», aşa cum spune ordonanţa de urgenţă, înseamnă disponibilizări", afirmă fostul ministru.
Purtătorul de cuvânt al Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Arad, Călin Arusti, a declarat, pentru Mediafax, că nu se cunoaşte încă modul în care reorganizarea ANAF va afecta administraţiile fiscale din judeţ.
"Se ştie sigur doar că va apărea structura regională, dar aşteptăm Hotărârea de Guvern, care va aduce lămuririle necesare. În acest moment, nu cunoaştem nici care administraţii fiscale vor fi desfiinţate şi câţi angagaţi vor fi afectaţi", a spus Arusti.
Guvernul a aprobat, în şedinţa de mie