Cotidianul nostru a fost permanent ţinta politicienilor de top, pe care nu i-a menajat.
„Evenimentul zilei” a fost întotdeauna un ziar incomod pentru politicieni
De la înfiinţarea sa, acum 21 de ani, „Eve nimentul zilei” a fost, permanent, ţinta atacurilor politicienilor.
Încă din iulie 1992, pre şedintele de la acel moment, Ion Iliescu, se dezlănţuia împotriva ziarului, pentru că publicase fişa de cadre a soţiei sale, Nina Iliescu. A ridicat acreditarea EVZ, iar ziarul apărea având pe prima pagină sintagma „Publicaţie supusă sancţiunilor prezi den ţiale”. Însă, în ultimul an, de la instalarea USL la putere, agresiunile şi ameninţările împotriva publicaţiei au atins un nivel fără precedent.
Printre metodele de intimidare, cea din decembrie 2012, imediat după victoria USL în alegeri: boicotarea distribuţiei EVZ.
Victor Ponta: Vinovaţi pentru criticile MCV
PRESIUNE PE JUSTIŢIE „Constat existenţa unei sistematice campanii în care se face presiune directă asupra Justiţiei cu privire la decizia legată de suspendarea licenţei unei televiziuni”. (Scrisoare deschisă în care acuză EVZ de criticile din raportul UE pe Justiţie, la 1 februarie 2013).
ŢINTA: ANDRONIC „Dacă cumva dau un nume, mâine îl ia Andronic (Dan Andronic, directorul general al EVZ) şi zice că şi-a ucis familia”. (29 martie 2013).
„PROPAGANDIŞTII LUI BĂSESCU” „Propagandiştii lui Băsescu de la „Evenimentul zilei” nu mă interesează cum prezintă ei un anumit proiect pe care nici nu l-au citit”. (4 octombrie 2011)„Imediat când apare o sursă în „Evenimentul zilei”, ştiu că acea sursă se numeşte Traian Băsescu”. (octombrie 2011)
Eugen Nicolăescu, ameninţări cu procese
„M-AŢI AMENINŢAT” După campania „Medicul de gardă”, la 16 martie 2013, a urmat o reacţie furibundă a ministrului Sănătăţii, Eugen Nicolaescu împotriva EVZ. „Consider că a spune adevărul nu îns