Guvernul a anunţat că nu a cerut convocarea urgentă a şedinţei Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) pentru a se discuta privatizarea CFR Marfă, susţinând că preşedintele Traian Băsescu a forţat această măsură, potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Guvernului României.
"Guvernul României precizează faptul că nu a cerut convocarea "de urgenţă" a CSAT, ci a solicitat preşedintelui să dispună includerea pe ordinea de zi a proximei şedinţe a Consiliului a proiectului de HG amintit anterior", se arată în documentul citat.
Tot în comunicat, Guvernul mai transmite: "discutarea în CSAT a subiectului nu trebuie să aibă drept scop sau consecinţă pasarea responsabilităţii între instituţiile statului, ci eventuala evidenţiere a unor informaţii noi, care pot pune la îndoială viabilitatea procesului de privatizare a CFR Marfă, sau care pot elimina dubiile ridicate în ultima perioadă. Fără o astfel de clarificare, procesul de privatizare nu poate fi continuat. Guvernul României vede ca fiind o forţare decizia preşedintelui de a convoca "de urgenţă" CSAT, cunoscut fiind faptul că hotărârile în cadrul Consiliului se iau cu unanimitate de voturi a celor prezenţi, în condiţiile îndeplinirii cvorumului, ceea ce nu ar fi posibil în cazul participării la şedinţă a cuiva fără drept de vot".
În acest moment, nu se ştie dacă Gabriel Oprea va participa la şedinţă.
F. A. Guvernul a anunţat că nu a cerut convocarea urgentă a şedinţei Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) pentru a se discuta privatizarea CFR Marfă, susţinând că preşedintele Traian Băsescu a forţat această măsură, potrivit unui comunicat publicat pe site-ul Guvernului României.
"Guvernul României precizează faptul că nu a cerut convocarea "de urgenţă" a CSAT, ci a solicitat preşedintelui să dispună includerea pe ordinea de zi a proximei şedinţe a Consiliului a proiectului de HG