Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Marea Hartuiala: Cum il fugareste Fiscul pe antreprenorul roman

Publicat in Daily Business, luni 5 august 2013 ·

Plus 6,5% la incasarile bugetare este procentul obtinut de ANAF in activitatea de colectare venituri din primul trimestru. "Succesul" se datoreaza partial si controalelor tot mai intense ale agentilor fiscali, care au constatat dublarea numarului de firmele inactive in 2012. Merita?

Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) a colectat la bugetul de stat in primele trei luni ale anului venituri de 27 miliarde lei, in crestere cu 6,5% fata de perioada similara a anului trecut.

Cresterea a provenit insa din reintregirea veniturilor bugetarilor si din TVA si accize, in vreme ce incasarile din impozitul pe profit au scazut cu 330 milioane de lei.

Pe langa faptul ca tot mai multe firme trec pe pierdere, creste si numarul celor declarate inactive, in urma controalelor ANAF.

Anul trecut, numarul firmelor declarate inactive din punct de vedere fiscal s-a dublat, pana la circa 255.000 de la 127.000 in decembrie 2011.

Conturi blocate

In tentativa a de a colecta tot mai multi bani la bugetul de stat si a disciplina cat mai mult contribuabilii, ANAF a inceput sa faca exces de zel, potrivit declaratiilor unor intreprinzatori.

"ANAF executa companiile fara sa tina cont de contextul economic in care traim. E ca si cum ei ar trai in Germania si se asteapta ca taxele sa fie platite la fix, in timp ce toata lumea stie ca termenele de plata in medie sar de 3 luni de zile", spune proprietarul unui IMM.

Acesta considera ca statul, prin intermediul ANAF, nu ajuta IMM-urile decat sa se scufunde mai tare.

"De altfel, actiunea nu are nicio logica pentru ca in momentul in care numarul contribuabilor scade ca urmare a actiunilor lor drastice de recuperare de taxe, scad si veniturile la buget. Pe romaneste, statul isi cam taie craca singur de sub picioare", adauga proprietarul

Articolul in Daily Business >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Elena Lasconi publică fotografii în care afirmă că apar Nicușor Dan, Florian Coldea și Victor Ponta: „Avem cu toții nevoie de niște explicații”

HotNews acum 48 minute
Candidata USR la alegerile prezidențiale, Elena Lasconi, a publicat joi, 1 Mai, pe pagina ei Facebook, trei fotografii în care afirmă că apar Nicușor Dan, fostul prim-adjunct al SRI, Florian Coldea, și fostul premier Victor Ponta. „În spiritul adevă

Consilierul pentru securitate națională al lui Trump, Mike Waltz, pleacă de la Casa Albă: „Președintele și-a pierdut încrederea în el de ceva vreme”

HotNews acum 2 ore
Consilierul pentru securitate națională al președintelui Donald Trump, Mike Waltz, urmează să părăsească administrația în zilele următoare, au declarat pentru CNN două surse apropiate situației. Ar fi prima schimbare majoră de personal de la revenir

Procedura de supraveghere audio-video în şcoli, în Monitorul Oficial. Ministrul Educației: Școlile devin mai sigure şi prin monitorizarea audio-video neintruzivă

HotNews acum 3 ore
Ministerul Educaţiei a anunțat joi că ordinul privind supravegherea audio-video în școli a fost publicat în Monitorul Oficial, actul stabilind un cadru clar pentru instalarea şi utilizarea camerelor audio-video în scopul prevenirii violenţei şi asig

Mircea Lucescu a zburat la Parma pentru a discuta cu Cristi Chivu, Dennis Man și Valentin Mihăilă

Gazeta Sporturilor acum 56 minute
Mircea Lucescu (79 de ani), selecționerul naționalei României, a efectuat joi o vizită la , echipa antrenată de către Cristian Chivu (44 de ani), care îi are ca elevi pe internaționalii români (26 de ani) și (25 de ani).

Zelenski, despre acordul semnat cu SUA: „S-a schimbat semnificativ în timpul procesului de pregătire. Acesta este cu adevărat echitabil”

Adevarul acum o ora
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a salutat miercuri acordul, potrivit lui, „cu adevărat echitabil”, semnat cu Statele Unite privind accesul la resursele minerale ale Ucrainei, un document care s-a aflat în negocieri de câteva săptămâni.

Măsurile dispuse la nivelul Poliției de Frontieră în perioada minivacanța de 1 Mai

Ziua Constanta acum 8 ore
Având în vedere că de azi a început minivacanța de 1 Mai, a început să crească și numărul persoanelor și mijloacelor de transport care vor tranzita frontiera. Având în vedere că de azi a început minivacanța de 1 Mai, a început să crească și numărul

Cutremur în România, de 1 Mai. Unde s-a produs seismul

Botosani News acum 2 ore
Un cutremur slab cu magnitudinea 3,2, la adâncimea de 118.3 km, s-a produs, joi, la ora 12:43:01 (ora locală a României) în zona seismică Vrancea, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (IN

Ce minerale critice are Ucraina

HotNews acum o ora
Kievul și Washingtonul au semnat, miercuri, un acord promovat intens de președintele american Donald Trump, care va oferi Statelor Unite acces preferențial la proiectele noi cu resurse minerale ucrainene și va finanța investițiile pentru reconstrucț

Lot de seminţe de susan comercializat în supermarketurile Lidl, retras de la vânzare din cauza unor suspiciuni de contaminare cu Salmonella

G4Media acum 4 ore
Un lot de seminţe de susan comercializat în supermarketurile Lidl a fost retras de la vânzare din cauza unor suspiciuni de contaminare cu Salmonella, bacterie care poate provoca boli gastrointestinale severe, în special la copii, vârstnici, femei gr

Acţiunile Microsoft urcă joi cu 9% după rezultate financiare peste aşteptări – cea mai bună zi din ultimii 5 ani

G4Media acum o ora
Acţiunile Microsoft au crescut joi cu 9%, înregistrând cea mai bună zi bursieră din martie 2020, după ce gigantul software a raportat rezultate financiare solide pentru al treilea trimestru fiscal şi a oferit o perspectivă optimistă privind evoluţia

Vremea

București
acum

17°
joi

10°/25°
vin.

9°/21°
sâm.

12°/25°
dum.

14°/27°
Iasi
acum

18°
joi

11°/25°
vin.

7°/20°
sâm.

10°/26°
dum.

14°/29°
Constanta
acum

13°
joi

8°/21°
vin.

10°/15°
sâm.

10°/16°
dum.

11°/18°
Cluj-Napoca
acum

16°
joi

9°/24°
vin.

9°/21°
sâm.

12°/23°
dum.

14°/24°
Timisoara
acum

16°
joi

9°/25°
vin.

8°/24°
sâm.

13°/25°
dum.

14°/22°