Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Băsescu critică Guvernul şi pentru oprirea lucrărilor la pasajele de pe centura N-V a Aradului

Publicat in Mediafax, miercuri 7 august 2013 · ·

Preşedintele Traian Băsescu a criticat, miercuri, la Arad, oprirea lucrărilor la cele două pasaje rutiere de pe centura de nord-vest a oraşului, parte din DN 7, afirmând că acestea trebuie să fie o prioritate a Guvernului, în condiţiile în care acel drum asigură traficul greu dinspre şi spre Europa.

Şeful statului a declarat, la finalul întrevederii de la Primăria Arad cu edilul Gheorghe Falcă şi cu alţi reprezentanţi ai autorităţilor locale, că oprirea lucrărilor la pasajele de pe centura de nord-vest a oraşului - parte din DN 7 - "arată lipsa de capacitate de a stabili priorităţile".

"Mergeţi la pasajul de peste calea ferată de pe centura Aradului şi vedeţi că traficul e fluid până la calea ferată şi de acolo se formează un kilometru-doi de coadă de camioane. Nu e posibil, mai ales că pasajele sunt ridicate, lucrarea e 80 la sută făcută", a spus Traian Băsescu.

El s-a referit la cele două pasaje şi anterior, când s-a aflat pe şantierul autostrăzii Nădlac-Arad, spunând că a văzut pe centură două pasaje peste calea ferată la care sunt sistate lucrările şi "nişte cozi îngrozitoare în preajma căii ferate".

Miercuri la prânz, şeful statului a vizitat şantierul autostrăzii Nădlac-Arad, unde lucrările au fost oprite, după care a mers la Primăria Arad, unde s-a întâlnit cu primarul Gheorghe Falcă, care este finul său.

Preşedintele Băsescu a declarat, pe şantierul autostrăzii, că ceea ce se întâmplă acolo este o "expresie şi o emblemă a neputinţei", adică "proastă guvernare", trăgând un semnal de alarmă către guvern "să se trezească".

La finalul lunii iulie, liderii PDL Arad afirmau că finalizarea a două pasaje rutiere de pe centura Aradului va impune costuri suplimentare, din cauză că lucrările sunt blocate de aproape un an şi jumătate, după ce Guvernul a oprit finanţarea, iar o parte din materialele cumpărate deja s-au deteriorat.

Articolul in Mediafax >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 7 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 7 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 7 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 6 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 7 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 10 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ministerul Apărării cumpără şase sisteme de apărare antiaeriană SHORAD-VSHORAD, în valoare de peste 2 miliarde de euro, de la compania israeliană Rafael

Ziarul Financiar acum 10 ore
Ministerul Apărării Naţionale - Direcţia generală pentru armamente, prin CN Romtehnica SA, şi compania israeliană Rafael Advanced Defense Systems Ltd au semnat, vineri, acordul-cadru privind achiziţia sistemelor antiaeriene SHORAD-VSHORAD, valoarea

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 13 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Vremea

București
acum

23°
mar.

22°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

22°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

22°
mar.

22°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°