Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a solicitat Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti dosarul având ca obiect denunţul formulat de Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc, împotriva lui Vişinescu Alexandru, fost comandant al Penitenciarului Râmnicu Sărat în perioada 1956 - 1963. Solicitarea a fost făcută pentru a analiza oportunitatea preluării în vederea efectuării urmăririi penale de către procurori ai Secţiei de urmărire penală şi Criminalistică. Sursa: www.utsandiego.com
Potrivit unui comunicat de presă, Parchetul Militar de pe lângă Tribunalul Militar Teritorial Bucureşti a dispus ieri declinarea competenţei de soluţionare a cauzei în favoarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti. "În ceea ce priveşte încadrarea juridică a faptelor şi eventuala incidenţă a normelor privind prescripţia, acestea pot fi analizate numai după efectuarea de cercetări în cauză," susţine Parchetul General.
După ce au căutat toată dimineața să afle unde este dosarul torționarului Alexandru Vișinescu, procurorii Parchetului de pe lângă Instanța Supremă au găsit instituția în care zace dosarul.
Brambureală cu dosarul torționarului Vișinescu
Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului şi Memoria Exilului Românesc (IICCMER) a solicitat, săptămâna trecută, Parchetului de pe lângă Tribunalul Militar Teritorial Bucureşti începerea urmării penale a fostului comandant al închisorii Râmnicu Sărat, Alexandru Vişinescu, pentru omor deosebit de grav.
"Practic, toţi deţinuţii politici închişi în timpul regimului comunist la Râmnicu Sărat au fost torturaţi fizic şi psihic ca urmare a deciziilor luate de comandantul penitenciarului. Toate dovezile noastre, fie că este vorba despre mărturiile foştilor deţinuţi politici, de amănuntele oferite de către foştii subalterni sau de documentele din arhive,