Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Interceptări din dosarul in care Veronica Cirstoiu e acuzată că a luat mită 1 milion de euro! Cum vorbeau colegele despre ea

Publicat in Cancan, sâmbătă 10 august 2013 ·

Judecătoarea Veronica Cirstoiu, acuzată că a luat mită 1 milion de euro si aflată in arest preventiv pentru 29 de zile, acorda sentinte favorabile inculpatilor cu dare de mână.

Pentru ca acestia să nu ajungă după gratii, Veronica Cirstoiu intervenea pe lângă alti judecători din completul de judecata, fiind ajutată de două colege: Viorica Dinu si Antonela Costache.

Judecatoarea Viorica Dinu, de la Tribunalul Bucuresti, si care a fost arestată pentru luare de mită, intervenea pe lângă colegii de la Curtea de Apel, pentru ca deciziile ei să rămână valabile. Printre cei pe care se baza se numără si Veronica Cirstoiu, de la Curtea de Apel Bucuresti.

Iată câteva interceptări din acest caz.

Antonela Costache: "Da' tu la cine te-ai dus, la Antoaneta, pentr asta? Că mai multe sociatăti nu au fost citate si mai sunt si alte complete cu care nu poti sa vorbesti, da' poate...Pentru că acum, deci, cu asta, cu Veronica, a rămas că dă banii".

Viorica Dinu: "Da' a fost asa. Vorbim cu Veronica, ca să intre invers. Si să incerce să le convingă (n.r referire la ceilalti judecători din complet).

Din interceptări, reiese faptul că Veronica Cirstoiu este unul dintre magistratii pe care colegele se puteau baza. Influentele la nivel inaltese făceau pentru toti cei cu dare de mână, de la interlopi până la oameni de afaceri.

De altfel, judecătoarea Veronica Cirstoiu a si fost anchetată alături de colegele sale, pentru că i-a anulat lui Dinel Staicu pedeapsa de 7 ani de inchisoare.

Potrivit România TV, cele două judecătoare sunt acum in puscărie pentru faptele lor. Tot in puscărie, dar pentru 29 de zile, este si Veronica Cirstea.

C.V.

Citeste despre: veronica cirstoiu , judecatoare , mita , dinu viorica , antonela costache vezi comentariile

Articolul in Cancan >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Călin Georgescu a anunțat că acceptă să fie premier, dacă George Simion va fi votat președintele României

Libertatea acum 2 ore
Fostul candidat la președinție la alegerile din noiembrie 2024, Călin Georgescu, a recunoscut vineri, 16 mai, că vrea un tandem cu George Simion, dacă acesta va câștiga turul doi al alegerilor prezidențiale.

Macron anunță că Europa pregătește sancţiuni împotriva Moscovei „în coordonare” cu Washingtonul

HotNews acum o ora
Președintele francez Emmanuel Macron a declarat vineri că europenii continuă să pregătească sancțiuni împotriva Rusiei „în coordonare” cu Statele Unite, pe care le-ar impune dacă Moscova va continua să refuze o încetare a focului în Ucraina, relatea

EXCLUSIV Libra Bank a blocat conturile AUR și a sesizat Oficiul pentru Spălarea Banilor pentru ”tranzacții suspecte” către firme controlate de Maricel Păcuraru, patronul Realitatea TV / Marius Lulea a refuzat să declare sursa averii

G4Media acum 7 ore
Libra Bank a blocat în acest an conturile AUR și conturile a trei firme la care prim-vicepreședintele AUR Marius Lulea e asociat, au declarat surse guvernamentale pentru Economedia. Banca a blocat conturile pentru că Marius Lulea nu a declarat sursa

Evadare în masă dintr-o închisoare din New Orleans: 10 deținuți periculoși sunt căutați

Adevarul acum 2 ore
O amplă operațiune de căutare este în desfășurare în statul american Louisiana, după ce 11 deținuți au evadat vineri dimineață dintr-o închisoare din orașul New Orleans. Până acum, doarun fugar a fost prins. Ceilalți 10 sunt considerați „înarmați și

VIDEO Maia Sandu a votat la ambasada României la Tirana

HotNews acum 3 ore
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, care are și cetățenia română, a votat, vineri, pentru turul al doilea al alegerilor prezidențiale din România și a publicat un clip video pe Instagram de la secția de votare. Sandu se află în Albania la Sum

Reacția lui Nicușor Dan după ce Anamaria Gavrilă i-a cerut să facă un consult psihiatric: „E nevoie de bun simț”

Libertatea acum 3 ore
Candidatul independent la alegerile prezidențiale, Nicușor Dan, a răspuns recent la o serie de acuzații controversate, în cadrul unui interviu la Prima News. Acesta a fost întrebat despre solicitarea liderului POT, Anamaria Gavrilă, de a face un con

Alegeri prezidențiale 2025 Peste 196.000 de alegători au votat până la ora 20.40 în străinătate

Ziua Constanta acum 4 ore
În diaspora, până vineri, 16 mai 2025, la ora 20:40, 196.572 de alegători s-au prezentat la urne pentru a-și exercita dreptul la vot la cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale din acest an. Potrivit AEP, de la deschiderea urnelor și până vi

Avertismentul MAI, înainte de alegeri: A fost reactivată rețeaua de site-uri clonate care imită instituții și publicații / Cum păcălesc utilizatorii

HotNews acum 2 ore
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) trage un semnal de alarmă privind o campanie de influențare a alegerilor prezidențiale din România, desfășurată printr-o rețea de pagini clonate care imită site-uri oficiale, televiziuni și publicații cunoscute. P

Ion Cristoiu: „Operațiunea Nicușor Dan președinte e în grafic”

Gandul acum 7 ore
Jurnalistul Ion Cristoiu lansează un șir de acuzații pe contul său de pe platforma X. Mai exact, acesta acuză că sondajele care îl arată pe Nicușor Dan în fața lui George Simion ar face parte dintr-o „operațiune”. „Operațiunea Nicușor Dan Președinte

Reacții tăioase după ce Ștefan Bănică Jr. a anunțat cu cine votează dintre George Simion și Nicușor Dan: „Lipsă de respect față de fani”, „Nu mă așteptam”

Libertatea acum o ora
Ștefan Bănică Jr. și-a atras un val de comentarii negative pe pagina de Facebook vineri, 16 mai, după ce a anunțat public că îl votează pe Nicușor Dan la alegerile prezidențiale care vor avea loc peste două zile.

Vremea

București
acum

10°
sâm.

8°/15°
dum.

8°/21°
lun.

11°/22°
mar.

12°/21°
Iasi
acum

sâm.

7°/14°
dum.

8°/20°
lun.

7°/17°
mar.

7°/10°
Constanta
acum

13°
sâm.

8°/13°
dum.

9°/19°
lun.

13°/22°
mar.

11°/19°
Cluj-Napoca
acum

sâm.

7°/14°
dum.

6°/16°
lun.

7°/13°
mar.

8°/14°
Timisoara
acum

sâm.

8°/17°
dum.

7°/19°
lun.

10°/17°
mar.

8°/19°