Mircea Rednic a dezvăluit la Dolce Sport, la finalul partidei CFR Cluj - Viitorul Constanţa 2-1, că pleacă de la ardeleni.
"Nu mi s-a cerut demisia şi nici nu mi-o dau, dar ne despărţim pe cale amiabilă. Nu am ce să reproşez nici jucătorilor, nici conducerii. Am fost şi rămân profesionist până la capăt. Eu am antrenat, nimeni nu mi-a făcut echipa. Nu grupul portughezilor m-a dat la o parte. Eu niciodată nu mi-am dat pantalonii jos, nici în faţa acţionarilor, nici în faţa jucătorilor.
Mi-aş fi dorit să stau pe bancă şi cu Steaua, dar asta e. Îi doresc noului antrenor succes. Jucătorii au fost aduşi de conducere, nu de mine. Trebuie răbdare cu ei. În România nu mai antrenez. Mai stau un pic, apoi văd ce fac", a declarat Rednic la Dolce Sport.
Potrivit prosport.ro, clujenii au găsit deja înlocuitor, Petre Grigoraş (48 de ani). Pe lista formaţiei din Gruia a fost şi Eugen Trică, dar în cele din urmă Grigoraş a fost alesul lui Paszkany şi Mureşan. Lui Rednic i s-au reproşat rezultatele slabe şi mai ales atmosfera incinsă din vestiar.
Grigoraş a semnat deja un angajament pe un an şi urmează să ajungă mâine la Cluj Napoca. „Nu pot să comentez acest subiect, deocamdată CFR are antrenor. Vorbim mâine mai multe”, s-a limitat să spună Grigoraş pentru www.prosport.ro. Tehnicianul va avea ca obiectiv câştigarea titlului.
Şapte formaţii a antrenat Grigoraş până acum: Farul, Oneşti, Petrolul Moineşti, Oţelul, Iaşi, Pandurii şi Oţelul.