Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Asfaltarea pe strada Tudor Vladimirescu, blocată de Tehnologica

Publicat in Gazeta Noua, marți 20 august 2013 ·

Primarul Slatinei a declarat că strada Tudor Vladimirescu nu va fi asfaltată în acest an, din cauza „celebrei” firme Tehnologica Radion, care execută în zonă lucrările de alimentare cu apă şi canalizare.

Minel Prina spune că este nevoit să aştepte să vadă dacă strada nu se va surpa, după ce muncitorii Tehnologica îşi vor termina lucrarea. Edilul vrea să evite surparea carosabilului după ce a fost aplicat un strat proaspăt de asfalt.

„În momentul de faţă, suntem blocaţi cu strada Tudor Vladimirescu. Nu voi da drumul la asfaltări până când nu voi fi sigur că lucrările făcute acolo s-au stabilizat, pentru că există riscul să asfaltăm acum şi, peste o lună, strada să se lase. Garantat, Tudor Vladimirescu nu se va asfalta în acest an, deşi s-a introdus reţeaua de canalizare cam peste tot. Au mai rămas doar racordurile”, a declarat Prina.

Primarul a adăugat că deja strada Crinului s-a surpat, primăria somând constructorul să remedieze lucrarea. El a opinat că incidenţa unui astfel de eveniment pe strada Tudor Vladimirescu, intens circulată de maşini de tonaj, este cu atât mai mare.

„Avem exemple clare în acest sens, strada Crinului. Cu această ocazie invit constructorul, prin intermediul dumneavoastră, să reabiliteze ceea ce a făcut de mântuială acolo. Altfel nu i se va semna procesul verbal de recepţie finală. Nu vreau să se întâmple acelaşi lucru şi pe Tudor Vladimirescu, cu atât mai mult cu cât această stradă este cu un trafic mult mai intens”, a mai spus edilul.

Tehnologica, o firmă de coşmar

Tehnologica Radion are încă de terminat lucrări pe străzile Tudor Vladimirescu, Ionaşcu şi Grădişte şi la Staţia de pompare. Dacă la începutul acestui an firma îşi luase angajamentul că în şase luni va finaliza tot ce mai are din lucrare, termenul a fost deja depăşit cu 30 de zile şi nu sunt speranţe să termine mai d

Articolul in Gazeta Noua >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 5 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 5 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 10 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 4 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Programul SGR-RetuRO se va extinde. Ministrul Mediului a anunțat noile ambalaje care vor intra pe listă

Adevarul acum 4 ore
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că analizează extinderea Sistemului de Garanție-Returnare (SGR) și la alte tipuri de ambalaje, precum borcanele sau cartoanele de lapte.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 4 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 6 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 7 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 11 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 4 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Vremea

București
acum

23°
mar.

23°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/42°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/34°
vin.

19°/36°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/26°
joi

24°/28°
vin.

23°/29°
Cluj-Napoca
acum

20°
mar.

20°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

24°
mar.

20°/33°
mie.

21°/35°
joi

23°/39°
vin.

22°/38°