Ciocan l-a învins prin KO în repriza a şaptea pe Leif Larsen, dar a avut de suferit până când a găsit lovitura câştigătoare..
Ciocan promite titlul mondial, dar mai are mult până la a putea emite pretenţii.
Boxerul român Cristian Ciocan (25 de ani), alias Christian Hammer, a câştigat prin KO în repriza a şaptea meciul disputat vineri noapte la Galaţi în faţa norvegianului Leif Larsen (38 de ani). Pugilistul originar din Pechea şi-a apărat cu succes pentru a doua oară centura WBO la categoria grea şi are acum un palmares cu 14 victorii (10 KO) şi 3 înfrângeri.
Noroc cu gongul
Victoria nu s-a conturat însă atât de uşor. Ciocan a avut parte de un debut dificil, în care a trebuit să îndure lovituri grele din partea adversarului său. Din primele patru reprize, cu greu i s-ar fi putut acorda una românului, restul aparţinându-i norvegianului cu doar o singură înfrângere în palmares, din 18 lupte. Odată cu trecerea timpului, Larsen a început să obosească, iar Ciocan a avut parte de oportunităţile sale. La finele reprizei a şasea, el l-a pus jos pe nordic cu un croşeu devastator de dreapta, dar Larsen a avut noroc cu gongul ce s-a auzit imediat după ce arbitrul dictase reluarea luptei după numărătoare. Repriza a şaptea a fost ultima, Ciocan adormindu-şi efectiv adversarul cu un croşeu de stânga în bărbie.
Promisiunea
„Vă mulţumesc pentru susţinere, vă promit că voi fi viitorul campion mondial al României“, au fost primele cuvinte ale lui Ciocan imediat după terminarea meciului. Visul său pare însă la fel de departe ca şi o luptă cu Wladimir Klitschko. La modul cum a arătat în prima parte a meciului cu Larsen, românul nu poate câştiga decât cu noroc o confruntare cu unul dintre greii de top ai lumii.
Cele mai importante momente ale meciului dintre Cristian Ciocan şi Leif Larsen le puteţi