Liderul trupei Phoenix, Nicu Covaci, este convins că cei care i-au ucis mama în anul 1992 au fost foştii membri ai Securităţii comuniste, care au dorit astfel să se răzbune pe acesta.
Tamara Stoian, mama artistului, a fost ucisă, în anul 1992, cu 30 de lovituri de cuţit, după care casa în care locuia a fost incendiată pentru a şterge urmele crimei. În 1999, doi tâlhari, Sandor Carol şi Ruszi Zoltan, au fost condamnaţi la 18, respectiv 19 ani de închisoare pentru crima săvârşită în urmă cu 6 ani. Miercuri, după 14 ani petrecuţi în spatele gratiilor, Ruszti Zoltan a fost eliberat.
Chiar dacă anchetatorii au stabilit că mama lui Nicu Covaci a fost ucisă în urma unui jaf care a luat o turnură nefericită, liderul trupei Phoenix exclude această teorie şi afirmă că adevăraţii criminali au fost întotdeauna în libertate.
"Eu îi cunosc pe ţigani, sunt bandiţi, hoţi, dar ei nu bagă de 30 de ori cuţitul în cineva. Ţiganii nu fac asta. Nu acel om a fost cel care a comis crima. (...) Vă daţi seama că şase ani nu au găsit un vinovat. Iar când am început eu să fac scandal, în câteva zile au găsit criminalul. (...) Atunci, după ce s-a întâmplat crima, am luat imediat avionul şi am venit în ţară. Într-un sertar eu am găsit mărci. Deci nu jaful a fost motivul. M-am întâlnit atunci cu cineva din poliţie care mi-a spus că eu eram în vizat şi să am grijă că am duşmani mari. Mi-au spus că acest semn este o vendeta şi să am grijă. Ştiu că am făcut mult rău Securităţii. Ei ne-au vânat încă din anii 60-70. Au continuat şi după aceea. După Revoluţie au rămas tot acolo unde au fost şi înainte. Adevăraţii criminali sunt liberi. Totul a fost o răzbunare la adresa mea din partea unora din fosta Securitate", a declarat Nicu Covaci pentru "Adevărul".
Liderul trupei Phoenix, Nicu Covaci, este convins că cei care i-au ucis mama în anul 1992 au fost