Mesajul a fost trimis. Multumesc!

HCM Constanţa a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor la handbal masculin

Publicat in Pro Sport, duminică 1 septembrie 2013 ·

Campioana României la handbal masculin HCM Constanţa a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, duminică, în finala turneului preliminar de la Porto, de echipa gazdă, cu scorul de 26-22 (12-9, 19-19), fiind nevoie de prelungiri pentru stabilirea câştigătoarei.

Finalul meciului a fost la un pas de o bătaie generală, după ce pivotul de la FC Porto, Tiago Rocha, l-a lovit în faţă pe Şimicu, la scorul 22-19, în minutul patru al primei reprize de prelungiri. Spiritele s-au "aprins", Tiago primind cartonaş roşu direct pentru infracţiune, în timp ce jucătorii din ambele tabere au fost calmaţi la timp de arbitri şi oficiali.

Victoria a revenit portughezilor de la FC Porto, care după 19-19 la finalul timpului regulamentar, au reuşit să se impună în două reprize de prelungiri şi să obţină calificarea în grupa B a Ligii Campionilor, scor 26-22.

Marcatori: HCM Constanţa - Sadoveac 6 goluri, Csepreghi 4, Angelovski 3, Criciotoiu 2, Şimicu 2, Toma 2, Stavrositu 2, Novanc 1; FC Porto - Spinola 9 goluri, Duarte 6, Rocha 3, Schubert 2, Ferraz 2, Moreira 2, Camarra 1, Alves 1.

Sâmbătă, în semifinalele turneului, FC Porto a dispus de norvegienii de la Elverum Handball Herrer, cu scorul de 29-28 (13-13), iar HCM Constanţa a trecut de campioana Olandei, HV Kras Volendam, cu scorul de 34-25 (19-14).

FC Porto se va duela în grupa B a Ligii Campionilor cu echipele THW Kiel (Germania), KS Vive Targi Kielce (Polonia), KIF Kolding Copenhaga (Danemarca), Dunquerque HB (Franţa) şi câştigătoarea dintre Montpellier HB şi Wisla Plock, din dubla wild-card a calificărilor.

HCM Constanţa va continua "aventura europeană" în turul trei al Cupei EHF, urmând să-şi cunoască adversara la tragerea la sorţi din 22 octombrie. În turul secund al Cupei EHF vor evolua Ştiinţa Bacău şi CS Caraş Severin.

Mediafax

Campioana României

Articolul in Pro Sport >>

Citeste si top 10 stiri de azi

SuperLiga: Dinamo, doar remiză cu FC Botoșani. Un gol al „câinilor” a fost anulat

HotNews acum 7 ore
Dinamo Bucureești și FC Botoșani au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat luni, pe stadionul „Arcul de Triumf”, în etapa a doua din SuperLiga. Dinamo – FC Botoșani 0-0 Toate ocaziile din prima repriză le-au aparținut „câiniilor”: Musi (‘5

Emisiunile zilei marţi, 22 iulie 2025

Ziarul Financiar acum 7 ore
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Nicușor Dan, despre interferențele Rusiei: „NATO, UE şi Marea Britanie confirmă. Statul român trebuie să vină cu noi probe”

HotNews acum 12 ore
Președintele Nicușor Dan a transmis luni un mesaj în care afirmă că NATO, Uniunea Europeană și guvernul britanic au confirmat, prin declarații oficiale, că Rusia a desfășurat acțiuni de dezinformare și manipulare, precum și agresiuni ciberbetice în

Ilie Bolojan: „Cât timp voi fi premierul României, voi căuta nu să creez FALII în COALIȚIE”

Gandul acum 8 ore
Premierul Ilie Bolojan este ferm convins că actuala Colaliție nu este una de conjunctură și va trece testul politic, inclusiv pe pachetul doi posibil asumat. Pe timpul mandatului său, Premierul promite să nu creeze noi falii între PNL și PSD, în spe

Video A murit actorul Malcolm-Jamal Warner, Theo din „The Cosby Show”. S-a înecat în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica

Adevarul acum 6 ore
Malcolm-Jamal Warner, actorul cunoscut mai ales pentru rolul Theo Huxtable din serialul The Cosby Show, a murit. Warner, care avea 54 de ani, s-a înecat duminică, în timp ce se afla în vacanță în Costa Rica.

Percheziții pe scară largă în rândul agenției anticorupție din Ucraina. SBU vânează „cârtițe” ale Rusiei

HotNews acum 6 ore
Serviciile de securitate ucrainene au arestat luni mai mulți oficiali din principala agenție anticorupție a țării și au efectuat zeci de percheziții, într-o acțiune pe care instituția vizată o consideră exagerată și care, potrivit acesteia, i-a bloc

Datoria publică a României a depăşit pragul psihologic de 1.000 de miliarde de lei

Ziarul Financiar acum 6 ore
♦ În doar primele patru luni din an, datoria publică a depăşit pragul psihologic de 1.000 mld. lei. Datoria publică a sărit, în aprilie, de 1.000 mld. lei, potrivit datelor Finanţelor publicate ieri. Nu este de mirare. Deficitul bugetar, care a atin

Ilie Bolojan spune că doar 35% dintre proiectele programului Anghel Saligny ar urma să continue: „Am cheltuit mai mult decât ne-am angajat”

Adevarul acum 9 ore
Premierul Ilie Bolojan a explicat că doar 35% dintre proiectele pe Anghel Saligny ar urma să continue în acest an. Autoritățile și constructorii au fost anunțați să-și pună lucrările în siguranță.

Ministerul Apărării cumpără şase sisteme de apărare antiaeriană SHORAD-VSHORAD, în valoare de peste 2 miliarde de euro, de la compania israeliană Rafael

Ziarul Financiar acum 10 ore
Ministerul Apărării Naţionale - Direcţia generală pentru armamente, prin CN Romtehnica SA, şi compania israeliană Rafael Advanced Defense Systems Ltd au semnat, vineri, acordul-cadru privind achiziţia sistemelor antiaeriene SHORAD-VSHORAD, valoarea

CNAIR impune restricții de tonaj în șase județe din cauza caniculei

HotNews acum 13 ore
Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunță că, marți, 22 iulie, vor fi instituite restricții de circulație pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, între orele 12:00 și 20:00, în j

Vremea

București
acum

21°
mar.

21°/40°
mie.

24°/37°
joi

21°/39°
vin.

23°/41°
Iasi
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

18°/33°
joi

20°/36°
vin.

20°/38°
Constanta
acum

21°
mar.

21°/37°
mie.

23°/27°
joi

24°/28°
vin.

22°/29°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

19°/31°
mie.

18°/31°
joi

19°/33°
vin.

18°/34°
Timisoara
acum

22°
mar.

21°/33°
mie.

21°/35°
joi

22°/39°
vin.

22°/39°