„Sfinţii neştiuţi ai Banatului” - cel mai bun film documentar
În perioada 26 august - 1 septembrie 2013, la Târgu Mureş a avut loc cea de-a 11-a ediţie SIMFEST - singurul festival rezervat exclusiv producţiilor de televiziune din România. SIMFEST, un concept al jurnalistului Ioan Ceauşescu, a adunat anul acesta 50 de producţii TV.
La finalul evenimentului - care a cuprins şi o şcoală de vară, expoziţii şi proiecţii de film - a avut loc Gala Laureaţilor, în cadrul căreia s-au decernat premii pentru cele mai bune producţii de televiziune din ultimul an, pe categorii.
La categoria „Film documentar realizat de televiziuni regionale şi must-carry”, câştigător a fost desemnat filmul „Sfinţii neştiuţi ai Banatului”.
„Filmul ne prezintă povestea unui fost deţinut politic care a înfundat puşcăriile pentru că a luptat împotriva ordinii sociale instalate de tancurile sovietice în 1944”, a fost explicaţia juriului, format din conf. dr. Lucian Ionică (Universitatea de Vest din Timişoara), Geo Tuica (director de imagine), conf. dr. Ion Stavre (SNSPA Bucureşti), Codruţ Pânzaru (producător Money Channel TV).
„Se dau premii pe categorii. Este a cincea oară când iau acest premiu, din cinci participări. Filmul s-a numit «Sfinţii neştiuţi ai Banatului» şi face parte dintr-un ciclu de 10 filme pe care le-am realizat pentru Televiziunea Română. Este episodul al doilea cel pe care l-am trimis la festival. Filmul este o succesiune de poveşti ale celor care au luptat prin anii 50 împotriva regimului comunist. S-au retras în Munţii Banatului şi de acolo atacau Securitatea. Au avut loc tot felul de lupte în Munţii Banatului. Eu am pornit pe un fel de reconsiderare a istoriei orale. Asta înseamnă să găseşti oameni care au fost acolo, care au participat la evenimente. Acum sunt oameni trecuţi de 80-90 de ani. Deocamdată am umblat pe linia de la Caransebeş până la Do