De la 1 ianuarie, primarii ar putea primi salariu în funcție de numărul de locuirtori din unitățile administrativ-teritoriale pe care le conduc. Aceasta este declarația vicepremierului Liviu Drangea, făcută joi la propunerea Asociației comunelor de a reclasifica localităţile în funcţie de numărul de locuitori. Argumentul acestei decizii constă în faptul că „este incorect ca un primar de oraș cu 1.700 de locuitori să primească indemnizație mai mare decât un primar de comună cu 15.000 de locuitori”.
În județul Alba, există șase orașe cu un număr de locuitori sub 15.000: Ocna Mureș – 13.036, Zlatna – 7.490, Cîmpeni – 7.221, Teiuș – 6.695, Abrud – 5.072, Baia de Arieș – 3.461, iar cele mai populate comune sunt Unirea, Săsciori, Ighiu, cu sub 7.000 de locuitori, potrivit datelor furnizate de Direcția Regională de Statistică Alba, în urma ultimului recensământ.
“Până acum, clasificarea localităţilor era în funcţie de comune, oraşe, municipii, fără să se ţină cont de numărul de locuitori. Propunerea lor, corectă, este ca în legislaţie clasificarea să fie realizată în funcţie de numărul de locuitori, pentru că sunt comune care au 15.000 de locuitori şi oraşe care au 1.700 de locuitori. E incorect ca într-un oraş cu 1.700 de locuitori indemnizaţia primarului să fie mai mare decât a unui primar care conduce 15.000 de locuitori”, a spus Dragnea.
El a mai precizat că salariile primarilor vor creşte de la 1 ianuarie 2014, creşterea fiind generată de reclasificarea localităţilor în funcţie de numărul de locuitori.
Reprezentanţii Asociaţiei comunelor s-au întâlnit, joi, la Ministerul Dezvoltării, cu viceppremierul Liviu Dragnea, ministrul Dezvoltării, la discuţie participând şi premierul Victor Ponta.
“Premierul a fost de acord cu câteva principii importante: în primul rând să acordăm şi primarilor aceleaşi drepturi pe care le au funcţionarii din primă