Membrii cluburilor Rotary şi Lions din Timişoara au avut parte, săptămâna aceasta, de o surpriză neplăcută. Flavius Băican, realizatorul emisiunii „Navetistul bănăţean”, de la Digi24, a dat jos panourile cluburilor de la una dintre intrările în Timişoara şi le-a dus la primărie. Toată operaţiunea a fost prezentată într-un promo pentru următoarea ediţie a emisiunii.
Reprezentanţii cluburilor Rotary din Timişoara susţin că panourile au fost aşezate la intrările în Timişoara în urmă că aproape 15 ani, cu acordul municipalităţii. „Toate marile oraşe din România în care există cluburi Rotary au asemenea panouri. Toată lumea e mândră că există asemenea cluburi de servicii sociale în oraşele din ţară. Este cunoscut rolul pozitiv pe care cluburile îl au în viaţa comunităţii”, declară rotarienii.
Ciuhandu: „Nu văd de ce ar fi rău că s-au aşezat inscripţiile respective la intrarea în oraş”
Pe vremea când aceste panouri au fost aşezate la intrările în oraş, primarul Timişoarei era Gheorghe Ciuhandu. Acesta consideră că panourile au fost amplasate legal şi existenţa lor nu are cum să fie o problemă.
„Eu nu sunt membru la niciun club de acest gen. Am fost făcut membru de onoare pentru că eram primar şi asta era uzanţa. Nu văd de ce ar fi rău că s-au aşezat inscripţiile respective la intrarea în oraş. În mod normal, procedurile astea erau: se făcea o solicitare şi se cerea avizarea. Nu văd de ce nu s-ar fi avizat, pentru că efectiv nu era decât o atenţionare că în oraşul respectiv există cluburi Lions şi Rotary. Eu, nemaifiind primar, nu mai ţin minte cum s-au făcut şi nu pot să verific, dar presupun că la momentul respectiv s-a dat această aprobare. E o problemă falsă. Cred că oraşul ăsta are probleme mult mai importante care realmente ar merita o discuţie”, a declarat Gheorghe Ciuhandu.
Flavius Băican: „Viceprimarul Stoia mi-a zis să le