Mesajul a fost trimis. Multumesc!

IŞMB: 74,63% dintre cadrele didactice sunt titulare

Publicat in Glasul Aradului, vineri 13 septembrie 2013 ·

Inspectorul general al Inspectoratului Şcolar al Municipiului Bucureşti, Constantin Trăistaru, a declarat, vineri, că 74,63% dintre cadrele didactice din Capitală sunt titulare, 16,80% suplinitori, 7,09% pensionari, 1,48% cadre didactice fără studii corespunzătoare.

Inspectorul a precizat într-o conferinţă de presă că a reuşit să asigure resursa umană necesară pentru noul an şcolar care va începe luni.

Potrivit inspectorului, în Bucureşti sunt ocupate în prezent 16.599,43 de posturi didactice, şi 2.276,5 posturi didactice auxiliare şi nedidactice.

Totodată, reprezentantul IŞMB a spus că în Capitală sunt 425 de directori de unităţi şcolare şi 212 directori adjuncţi.

El a precizat că înscrierile la clasa pregătitoare şi clasa I vor continua până la sfârşitul anului calendaristic şi a menţionat că anul acesta, faţă de anul trecut, sunt cu 5.000 de copii mai mulţi pe acest segment.

De asemenea, Trăistaru a arătat că s-au înscris la grădiniţă până în prezent 39.715 copii şi că urmează să se realizeze un program informatic care să nu permită înscrierile paralele.

Referindu-se la evaluările din clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a, inspectorul a precizat că vor exista modele de subiecte pentru acestea şi a atenţionat că aceste evaluări nu trebuie să perturbe programul obişnuit al unităţilor şcolare.

Trăistaru a mai spus că pentru simulările de la clasele a VIII-a, a XI-a şi a XII-a urmează să fie stabilit calendarul.

În opinia sa, simularea la clasa a VIII-a ar putea avea loc în ianuarie, pentru clasa a XI-a în aprilie-mai, iar pentru a XII-a cel mai probabil în luna martie.

În anul şcolar 2013 – 2014 în Capitală vor fi 241.930 de preşcolari şi elevi, faţă de 237.224 câţi au fost anul trecut.

În ceea ce priveşte clasa pregătitoare, s-au înscris 15.091 copii, iar la clasa I-a – 12,243.

(AS – operator: Paul Dumit

Articolul in Glasul Aradului >>

Citeste si top 10 stiri de azi

De ce a fost respinsă candidatura Dianei Șoșoacă la alegerile prezidențiale. BEC a publicat motivarea

Libertatea acum 28 minute
Biroul Electoral Central a transmis sâmbătă, 15 martie, un document de patru pagini în care explică motivele pentru care i-a invalidat candidatura la prezidențiale Dianei Șoșoacă.

Peste 200 de persoane, la mitingul ”EuRo Manifest” de la Iaşi

News.ro acum 2 ore
Peste 200 de persoane au participat, sâmbătă seară, la mitingul ”EuRo Manifest” din Piaţa Unirii din Iaşi.

Jandarmii au găsit obiecte şi substanţe interzise la suporterii echipei Steaua, la intrarea în Bucureşti. Zeci de fani au ajuns la secţia de poliţie

News.ro acum 2 ore
Jandarmeria Capitalei anunţă că, în contextul meciului din Liga a II-a între echipele AFC Câmpulung Muscel şi Steaua Bucureşti, de la Câmpulung, s-au luat măsuri în privinţa a zeci de suporteri ai Stelei la care s-au găsit obiecte şi substanţe inter

UPDATE - Mesaj RO-Alert transmis în Bucureşti, după ce un băiat de 14 ani a plecat de acasă, vineri/ Adolescentul a fost găsit

News.ro acum 17 minute
Autorităţile din Bucureşti au transmis, sâmbătă după-amiază, un mesaj RO-Alert prin care solicită sprijinul populaţiei pentru găsirea unui adolescent de 14 ani care vineri a plecat de acasă. Băiatul a fost găsit.

Superliga: Farul a remizat cu Poli Iaşi, scor 0-0, în prima etapă a play-out-ului

News.ro acum o ora
Formaţia Farul Constanţa a terminat la egalitate, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu echipa Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii. Farul: Buzbuchi – Sîrbu (Gustavo ’60), Larie, Bălaşa (Baptista ’80), Cr. Ganea – Vînă, Dican (N. P

Incendiu într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca/ Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire

News.ro acum 4 ore
Un incendiu a izbucnit, sâmbătă după-amiază, într-o cameră aflată la etajul 6 al unui cămin studenţesc din Cluj-Napoca, pompierii intervenind cu trei autospeciale şi reuşind să stingă focul. Aproximativ 200 de persoane au ieşit din clădire, fără a a

Ilie Bolojan, după summitul convocat de Starmer: România continuă sprijinul pentru Ucraina

Libertatea acum 5 ore
Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a participat sâmbătă la un summit virtual convocat de premierul britanic Keir Starmer, unde a subliniat angajamentul României de a continua sprijinul pentru Ucraina.

SUA: Cel puţin 14 persoane au murit în urma tornadelor din Missouri şi Arkansas

News.ro acum 2 ore
Cel puţin 14 persoane au murit şi alte zeci au fost rănite în tornadele şi furtunile violente din centrul şi sudul Statelor Unite, au anunţat sâmbătă autorităţile locale, potrivit AFP. Autorităţile din Missouri au confirmat 11 „decese legate de furt

CNA a decis eliminarea conţinutului ilegal al unor postări de pe TikTok în care erau ameninţaţi membrii BEC

News.ro acum 3 ore
Consiliul Naţional al Audiovizualului (CNA) a decis, sâmbătă, eliminarea unor materiale audiovizuale de pe TikTok în care erau ameninţaţi memebri ai Biroului Electoral Central (BEC). De asemenea, va fi analizată închiderea conturilor pe care au fost

Viktor Orban promite măsuri drastice împotriva presei şi ONG-urilor într-un discurs presărat cu teorii ale conspiraţiei: “Urmează curăţenia de Paşte. Insectele au iernat / Vom elimina întreaga armată din umbră”

News.ro acum 4 ore
Premierul populist al Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că îşi va elibera ţara de cei despre care susţine că lucrează pentru interesele puterilor străine, afirmând că guvernul său de dreapta va elimina o „armată din umbră” globală care serveş

Vremea

București
acum

15°
sâm.

14°/25°
dum.

12°/18°
lun.

4°/12°
mar.

1°/7°
Iasi
acum

sâm.

7°/24°
dum.

5°/9°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/5°
Constanta
acum

16°
sâm.

12°/21°
dum.

9°/16°
lun.

5°/10°
mar.

2°/6°
Cluj-Napoca
acum

12°
sâm.

10°/22°
dum.

4°/11°
lun.

-1°/6°
mar.

-3°/2°
Timisoara
acum

11°
sâm.

11°/20°
dum.

6°/11°
lun.

1°/8°
mar.

-1°/6°