Bill Gates este cel mai bogat american pentru a 20-cea oară la rând, totodată el recăpătând şi coroana de Cel mai bogat om din lume de la mexicanul Carlos Slim Helu, având acum o avere evaluată la 72 miliarde dolari, anunţă cei de la Forbes.
Warren Buffett, din nou al doilea cel mai bogat american, este în ediţia Forbes din acest an cel mai mare câştigător în ultimele 12 luni, averea sa sporind cu 12,5 miliarde dolari.
O surpriză de proporţii a venit din partea Facebook. Creşterea impresionantă a acţiunilor celei mai populare reţele de socializare din lume din ultimele două luni a făcut ca averea fondatorului şi Ceo-ului Facebook, Mark Zuckerberg, să marcheze al doilea cel mai mare avans din topul Forbes, de 9,6 miliarde dolari, ceea ce l-a readus le acesta în top 20.
Un alt mare câştigător faţă de ediţia precedentă este Carl Icahn, care, deşi a pierdut bătălia de oprirere a delistării Dell, a consemnat o creştere consistentă a averii, ceea ce l-a propulsat în to 20 pentru prima dată din 2008 încoace.