La deschiderea anului şcolar 2013-2014, ministrul Educaţiei, Remus Pricopie, a fost prezent la Grădiniţa numărul 52 din Capitală unde a făcut mai multe declaraţii legate de schimbările care vor avea loc începând cu acest an şcolar.
Potrivit ministrului Educaţiei, elevii din ciclul primar vor da examene naţionale în clasele a II-a, a IV-a şi a VI-a, însă rezultatele acestora nu vor fi trecute în catalog. De asemenea, pentru admiterea la liceu, se va lua în calcul 75% din nota de la evaluările naţionale - de la sfârşitul clasei a opta – şi 25% din media claselor V – VIII.
Acesta a explicat că s-a ajuns la această decizie ca urmare a diferenţei foarte mari dintre notele de la examen şi notele de la clasă.
„Evaluările de la clasele a II–a, a IV-a şi a VI–a au fost introduse după ce s-a observat că România are rezultate foarte slabe la testele PISA (Programul de Evaluare Internaţională a Elevilor – n.r.). Pe parcul acestui an, rezultatele de la aceste evaluări vor fi publicate după maxim patru săptămâni”, a explicat Pricopie.
Testele pregătitoare pentru aceste examene vor fi publicate astfel ca fiecare elev să primească o „broşurică” cu acestea, dar şi explicaţiile pentru a arăta de ce sunt importante aceste examene.