Mesajul a fost trimis. Multumesc!

Ce recompensă a cerut taximetristul care a răpit o tânără din Iaşi! Prin ce chinuri groaznice a trecut victima

Publicat in Cancan, marți 17 septembrie 2013 ·

Procurorii ieşeni solicită arestarea preventivă a taximetristului care a sechestrat, luni, o tânără de 25 de ani, după ce a lovit-o cu pumnii şi a legat-o de mâini şi de picioare.

Ioan Daniel Pichiu, colaborator al unei firme de taximetrie din Iaşi, a fost adus, marţi, la Parchetul Judecătoriei Iaşi, iar după audieri procurorii au decis ca acesta să fie prezentat instanţei cu propunerea de arestare preventivă, pentru 29 de zile, pentru lipsire de libertate în mod ilegal, potrivit Mediafax.

Procurorii consideră că "lăsarea în libertate a bărbatului prezintă pericol concret pentru ordinea publică şi se justifică o detenţie provizorie cel puţin o perioadă de timp".

Potrivit procurorilor ieşeni, tânăra de 25 de ani, Andreea Beşleagă, din Tomeşti a venit, luni dimineaţă, cu autobuzul în municipiul Iaşi, la farmacia unde era angajată, situată în Podu Roş. Ultterior, conducerea unităţii respective i-a comunicat că trebuie să meargă la o altă farmacie din zona Frumoasa, astfel că tânăra a luat un taxi, condus de Ioan Daniel Pichiu.

Pe traseu, taximetristul a invocat o defecţiune la autoturism şi a coborât din maşină, aşezându-se apoi pe bancheta din spate unde se afla tânăra, şi a ameninţat-o pe aceasta că o va ţine sechestrată dacă nu obţine de la rudele sale 40.000 de euro în schimbul eliberării.

Anchetatorii susţin că Ioan Daniel Pichiu a lovit-o pe tânără de mai multe ori cu pumnii în faţă, apoi a legat-o de mâini şi de picioare cu bandă adezivă, după care s-a urcat la volan, mergând cu maşina prin oraş, fără o direcţie precisă.

Ulterior, tânăra i-a spus că îi va da taximetristului 5.000 de lei, prin intermediul surorii sale. Totodată, Andreea Beşleagă i-a spus bărbatului numărul de telefon al surorii sale.

Acesta a luat legătura de mai multe ori cu sora tinerei, solicitând 40.000 de euro. Totodată, el a cerut ca banii să fie daţi

Articolul in Cancan >>

Citeste si top 10 stiri de azi

Premierul Ilie Bolojan, discuții cu omogul său ucrainean Denys Shmyhal

Mediafax acum 13 minute
Premierul Ilie Bolojan a avut marți seara discuții cu omologul său ucrainea Denys Shmyhal despre război și despre efectele regionale ale acestuia, dar și despre drepturile minorității române din Ucraina. Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei do

Bolojan: Toate companiile de stat vor fi auditate. Cele care se vede cât se poate de clar din analize economice că au pierdere de ani de zile, trebuie pur şi simplu închise sau date în administrare privată

News.ro acum o ora
Premierul Ilie Bolojan a declarat, marţi seară, că toate companiile mari ale statului vor fi auditate, iar cele care au pierderi de ani de zile vor trebui închise sau date în administrare privată, pentru a nu mai rămâne pradă oamenilor care şi-au bă

Bolojan, replică pentru PSD, după ameninţările cu ieşirea de la guvernare: „E ușor să stai pe margine”

Adevarul acum 23 minute
În timp ce PSD sugerează că ar putea părăsi guvernarea, premierul Ilie Bolojan evită disputele publice și le amintește că „este foarte ușor să stai pe margine și să spui cum ar trebui făcut”.

Trump îl acuză pe Putin că vorbește „prostii” și ia în calcul noi sancțiuni. „Nu tratează cum trebuie ființele umane”

HotNews acum o ora
Președintele american Donald Trump l-a acuzat marți pe omologul său rus, Vladimir Putin, că vorbește „prostii” despre Ucraina, spunând că SUA va trimite Kievului mai multe arme ca să se apere, relatează AFP. Declarația liderului american a reflectat

Nicușor Dan, primele declarații despre numirea făcută la CCR. De ce l-a ales pe Dacian Cosmin Dragoș

HotNews acum 6 ore
Președintele Nicușor Dan a declarat, marți, că prin decizia de a-l nominaliza pe Dacian Cosmin Dragoș în funcția de judecător al Curții Constituționale a României (CCR) a dorit să își reafirme „angajamentul față de buna funcționare a autorităților p

Marius Tucă Show începe miercuri, 9 iulie, de la ora 20.00, live pe Gândul. Invitat: prof. univ. dr. Dan Dungaciu

Gandul acum o ora
Invitatul zilei este prof. univ. dr. Dan Dungaciu, analist, sociolog și geopolitician. Emisiunea poate fi urmărită live pe Facebook și pe canalul de YouTube Gandul. ”Tineți aproape!”

Bolojan: În Justiţie, vârsta medie de pensionare este 48 de ani, pensia medie 5.000 de euro

BusinessMagazin acum 2 ore
Aceste lucruri nu mai pot continua pentru că sunt anormale şi le vom corecta, susţine premierul Ilie Bolojan, care spune că vârsta medie de pensionare în Justiţie este 48 de ani, iar pensia medie de 5.000 de euro.

Cine este Dragoș Hotea, consilierul pe probleme externe al premierului Ilie Bolojan

HotNews acum 4 ore
Dragoș Hotea are o experiență de peste 18 ani în domeniul politicii externe și al promovării drepturilor omului, a scris Guvernul în comunicatul prin care a anunțat, marți, că diplomatul va prelua responsabilitățile de consilier al prim-ministrului

Bolojan: Cea mai mare parte a greutăţii fiscale rămâne pe industria jocurilor de noroc. Este o creştere a taxării de peste 40%. Nu mai avem bani. Ca să avem servicii de sănătate, spitale şi medici, trebuie să intre bani în sistem

Ziarul Financiar acum 2 ore
Pachetul fiscal adoptat de Executiv a adus o creştere substanţială a taxelor pentru industria jocurilor de noroc, transmite marţi premierul Ilie Bolojan. „Per ansamblu este o creştere a taxării de peste 40% a jocurilor de noroc. Nu s-a mai făcut în

Ilie Bolojan: Aveam un pas, doi până la degradarea ratingului şi la o formă de incapacitate de plată

Ziarul Financiar acum 2 ore
Premierul Ilie Bolojan susţine că România era la un pas, doi de degradarea ratingului de ţară şi ajungerea într-o formă de incapacitate de plată. Premierul Ilie Bolojan susţine, marţi seara, la Digi24, că măsurile anunţate de Guvern „vor însemna o p

Vremea

București
acum

31°
mar.

21°/37°
mie.

16°/33°
joi

14°/28°
vin.

16°/29°
Iasi
acum

29°
mar.

23°/36°
mie.

17°/31°
joi

15°/22°
vin.

13°/26°
Constanta
acum

22°
mar.

20°/31°
mie.

21°/30°
joi

16°/28°
vin.

18°/24°
Cluj-Napoca
acum

19°
mar.

17°/36°
mie.

13°/23°
joi

13°/18°
vin.

13°/20°
Timisoara
acum

18°
mar.

17°/32°
mie.

11°/18°
joi

14°/26°
vin.

13°/25°