Guvernul francez nu a reuşit să întrerupă cercul vicios al evacuărilor forţate ale romilor, care au atins în prezent un nivel-record, afirmă Amnesty International, într-un raport dat publicităţii miercuri, şi cere interzicerea prin lege a acestei practici, informează Mediafax.
În prima jumătate a acestui an, peste 10.000 de romi au fost evacuaţi din aşezări improvizate, se arată într-un comunicat postat pe site-ul AI.
„Franţa nu are prevederi în vederea unei protecţii eficiente împotriva evacuărilor forţate. În cele mai multe cazuri, acestea sunt efectuate într-o atmosferă ostilă, fără să fie propuse locuinţe alternative. Astfel, romii sunt condamnaţi la o viaţă de insecuritate constantă şi sunt obligaţi să rătăcească de la o tabără la alta”, susţine John Dalhuisen, directorul Programelor pentru Europa şi Asia centrală.
„Evacuările forţate trebuie să fie interzise prin lege”, a adăugat oficialul Amnesty International.
În Franţa trăiesc aproximativ 20.000 de romi, care au imigrat în cea mai mare parte din România, Bulgaria şi fosta Iugoslavie, apreciază AI în comunicat, adăugând că aceştia „fug de sărăcia cronică şi discriminarea la care sunt supuşi în ţările lor".
„Romii continuă să fie scoşi afară din locuinţele lor fără să fie consultaţi şi informaţi în mod adecvat. Deseori nu au altă opţiune decât să caute să se adăpostească în aşezări improvizate în altă parte", a conchis Dalhuisen.
De asemenea, el a cerut guvernului francez „să îşi respecte angajamentele internaţionale şi să implementeze măsuri de protecţie eficiente împotriva practicii evacuărilor forţate".
În acelaşi timp, vicepreşedintele Comisiei Europene, Viviane Reding, a criticat vehement actuala politică a Franţei legată de romi, ca o reacţie la declaraţiile făcute marţi de ministrul afacerilor interne francez, Manuel